Materiał Partnera

Jak poprawnie ocieplić garaż murowany?

Jak poprawnie ocieplić garaż murowany?

Wiele osób zapomina o odpowiednim zabezpieczeniu piwnicy oraz garażu przed utratą ciepła. Należy jednak pamiętać, że garaż połączony nawet jedną ścianą z częścią mieszkalną domu ma niebagatelne znaczenie w bilansie termoizolacyjnym całego budynku. Tak więc ocieplenie tego pomieszczenia jest tak samo ważne, jak pozostałych murów, ponieważ ma to nie tylko wpływ na komfortowe użytkowanie z garażu.

Dobór materiału ociepleniowego

Powszechnie wiadomo, że wełna mineralna jest lepsza pod względem ognioodporności, co w garażu ma ogromne znaczenie. Jednakże obecnie na rynku dostępne są styropiany, które także nie rozprzestrzeniają ognia. W murowanym budynku sprawdzą się lepiej ze względu na brak spadku termoizolacji w razie wilgoci. Odgrywa to znaczącą rolę, gdy jesteśmy właścicielami samochodu, a każde jego uruchomienie sprawia, że parowanie wody jest o wiele bardziej intensywne. Ponadto należy pamiętać, że materiał izolacyjny powinien mieć odpowiednią grubość. Profesjonalną radą podczas wyboru posłużą fachowcy z firmy budowlanej Solid-Bud z Oleśnicy. Niemniej jednak optymalna grubość warstwy dociepleniowej powinna wynosić piętnaście centymetrów. W razie wykończenia ścian od wewnątrz płytkami ceramicznymi konieczne będzie zastosowanie twardej odmiany styropianu. Podobnie zresztą jak w przypadku ewentualnego ocieplenia podłogi, aby materiał wytrzymał nacisk pojazdów.

Sposób ocieplenia

Wszystko zależy od tego, czy garaż jest w środku ogrzewany. Jeśli nie to można ocieplić go od wewnątrz, aby w ten sposób zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Z kolei strop należy pokryć materiałem termoizolacyjnym bez względu na inne czynniki. Wszystko po to, aby uchronić pomieszczenia mieszkalne znajdujące się powyżej przed wychładzaniem przez podłogę. Ocieplenie za pomocą wełny mineralnej wymaga zastosowania folii paroizolacyjnej oraz rusztu metalowego, a po ułożeniu materiału, wykończenia go płytami gipsowo-kartonowymi. Wykorzystanie styropianu natomiast nie wiąże się z takimi czynnościami.

Z kolei ocieplenie budynku od zewnątrz jest konieczne, gdy garaż stanowi integralną część domu. W tym przypadku należy zadbać o spójne wykończenie elewacji, która będzie współgrała z resztą murów.

Niektórzy decydują się także na termoizolację podłogi. Ma to znaczenie, jeśli garaż stanowi też pomieszczenie warsztatowe i spędza się w nim większość czasu. Należy wybrać styropian lub wełnę mineralną o gęstości nie mniejszej niż 180 kg/m3. Ocieplenie podłogi wymaga większego nakładu pracy, związanej z ułożeniem poszczególnych warstw w celu poprawnej termoizolacji. Składają się na nie:

  • 20 cm zagęszczonego piasku,
  • 10 cm chudego betonu,
  • izolacja przeciwwilgociowa z papy lub folii,
  • 8 cm styropianu lub wełny,
  • kolejna izolacja przeciwwilgociowa (tylko w przypadku wełny mineralnej),
  • 6 cm wylewki betonowej.
Opracowanie:
Oleśnica, Kasztanowa 1A
tel. 515 185 421
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz