Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie eksploatować instalację kanalizacyjną w budynku?

Jak poprawnie eksploatować instalację kanalizacyjną w budynku?

Odpowiednie zagospodarowanie ścieków ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa środowiska i ludzi. Do tego oczywiście w budynkach służą instalacje kanalizacyjne, połączone z miejską siecią oraz oczyszczalnią. Na różnych odcinkach rurociągów, wskutek odmiennych czynników, może dochodzić do zatorów blokujących swobodny przepływ nieczystości. W tej kwestii znaczenie ma nie tylko prawidłowa eksploatacja instalacji, ale również działania zapobiegawcze.

Czym cechują się ścieki?

Zasady, a także konieczność poprawnego użytkowania instalacji kanalizacyjnej o wiele łatwiej zrozumieć, jeśli uświadomimy sobie, czym są przepływające przez nie ścieki. Dzielą się one na trzy podstawowe grupy: bytowe, komunalne oraz przemysłowe, z czego pierwsze z wymienionych stanowią większość wszystkich ogólnie. To one też są związane z eksploatacją budynków mieszkalnych oraz użytku publicznego. Zalicza się do nich wszelkie detergenty, resztki jedzenia, a także produkty przemiany materii organizmu, które trafiają poprzez odpływy, a następnie rurociągi do oczyszczalni miejskich bądź przydomowych. Charakteryzują się przede wszystkim dużą szkodliwością biologiczną ze względu na swój skład. Znajdują się w nim zawiesiny, wirusy, bakterie, związki organiczne oraz nieorganiczne. Stąd też istotną rolę odgrywa ich właściwe zagospodarowanie, a następnie oczyszczenie.

To z kolei oznacza, że każdy budynek musi być wyposażony w sprawną instalację kanalizacyjną, odprowadzającą opisane nieczystości. Na prawidłowe działanie wpływ ma nie tylko montaż i projekt, ale również poprawne użytkowanie. To ostatni z wymienionych czynników bowiem najczęściej przyczynia się do awarii na skutek powstawania zatorów w kanałach odpływowych.

Jakie są przyczyny niedrożności?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, najogólniej można powiedzieć, że instalacja zapycha się na skutek błędnej eksploatacji. Co jednak kryje się pod tym sformułowaniem? Chodzi przede wszystkim o wyrzucanie do toalety odpadów, które nie powinny się tam znaleźć. Najpowszechniejszy błąd do spuszczanie wszelkich artykułów celulozowych – patyczków i wacików higienicznych, pieluch niemowlęcych, chusteczek nawilżanych, papierowych ręczników. Choć pod wpływem wody mogą one rozpadać się na mniejsze włókna, to jednak częściej zdarza się, że duże ciśnienie cieczy powoduje jej zbicie w duże zatory.

Ponadto na zaburzenie drożności kanałów ściekowych wpływa osadzający się na ścianach rur tłuszcz z resztek jedzenia, ale również odpady zwierzęce czy roślinne. Warto zatem zadbać o wyposażenie kuchennego zlewu w sitko przy odpływie, które zapobiegnie ich przedostawaniu się do instalacji, a umożliwi po umyciu naczyń wyrzucenie do pojemnika na śmieci. Z pewnością w kanalizacji nie powinny znajdować się także odpady poremontowe, czyli farby, rozpuszczalniki, budowlane materiały sypkie. Konieczność udrożnienia kanalizacji może być spowodowana również wyrzucaniem jednorazowych rękawiczek, opatrunków, lekarstw czy niedopałków. Stanowią one duże zagrożenie nie tylko dla instalacji znajdującej się wewnątrz budynku, ale również całej sieci wodno-kanalizacyjnej prowadzącej ścieki do miejskiej oczyszczalni.

Jak często czyścić kanalizację?

Nie zawsze jednak to nieprawidłowa eksploatacja może prowadzić do powstawania groźnych dla funkcjonowania systemu odprowadzania nieczystości uszkodzeń. Na wielu terenach ograniczenie w swobodnym przepływie ścieków powoduje wytrącający się z wody o dużej twardości i odkładający się na ścianach rur kamień. Drugi powód to z kolei wrastające w rurociągi korzenie drzew. Te trwale naruszają komponenty, doprowadzając do niebezpiecznych przecieków. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie mechanicznej metody oczyszczania kanalizacji z wykorzystaniem specjalnych sprężyn z frezami do wycięcia korzeni. Równie przydatna okazuje się także metoda WUKO – hydrociśnieniowa, którą w swojej ofercie ma firma REM-BUD z Gliwic. Takie płukanie kanałów wodą wpuszczaną pod wysokim ciśnieniem pozwala również usunąć wszelkie zgromadzone osady bądź zatory ze zbitych nieczystości.

Jeśli chodzi o czyszczenie systemów kanalizacyjnych, nie ma odgórnie narzuconej częstotliwości w tej kwestii. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest ona użytkowana, czy została odpowiednio zaprojektowana, a także czy wielkość instalacji jest odpowiednia do powierzchni budynku. Z pewnością jednak z tego typu usługi, nie powinno korzystać się wyłącznie w przypadku pojawienia się problemów z drożnością. Dla uniknięcia awarii czyszczenie profilaktycznie warto wykonać przynajmniej raz do roku. Nieoceniona może okazać się również inspekcja instalacji z zastosowaniem kamery. Uzyskane nagranie pozwoli przeanalizować prawidłowość sposobu wykonania systemu i podjęcia ewentualnych prac naprawczych oraz modernizacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz