Materiał Partnera

Jak poprawić dobrostan krów mlecznych?

Jak poprawić dobrostan krów mlecznych?
W oborze powinien panować właściwy mikroklimat nie tylko ze względów etycznych, ale także ekonomicznych. Nie od dziś wiadomo, że dobrostan zwierząt ma bezpośredni wpływ na ich wydajność. Zwłaszcza w przypadku krów mlecznych. Dobre warunki to przede wszystkim zdrowe krowy, a co za tym idzie – dobra jakość mleka. Jakie technologie warto wdrożyć, aby poprawić mikroklimat w oborze i dobrostan krów mlecznych?

Bezpieczne technologie udoju

Zdecydowanie największą zmorą hodowców krów mlecznych są choroby wymion – najczęściej mastitis. Jest to zapalenie wymienia, które dyskwalifikuje mleko ze sprzedaży. Znajduje się w nim zbyt wiele komórek somatycznych, bardzo często podczas dojenia pojawia się krew lub ropa. Niewłaściwy udój i brak higieny to najczęstsze powody zapalenia. Żeby go uniknąć, warto zastosować innowacyjne dojarki, które są bezpieczne dla krów i nie powodują podrażnienia naskórka. Hodowcy najbardziej chwalą sobie nowoczesne dojarki przewodowe, które są o wiele wygodniejsze od bezprzewodowych. Mogą być dodatkowo wyposażone w różnego rodzaju elektronikę, na przykład pomiar ilości mleka od jednej krowy. W nowoczesnych gospodarstwach wydajność oraz stan zdrowia krowy są stale monitorowane.

Właściwy mikroklimat

Jak zostało już na wstępie wspomniane, oprócz technologii udoju, duży wpływ na dobrostan krów mlecznych ma odpowiedni mikroklimat. Przede wszystkim obora powinna być dobrze wentylowana, aby zapewnić krowom zawsze świeże i czyste powietrze. Niestety, w wielu oborach panuje spore zapylenie, a w powietrzu unoszą się chorobotwórcze drobnoustroje. Przyczynia się to do wielu chorób i szybkiego zarażania się nimi pomiędzy krowami. Wentylatory oborowe to optymalne rozwiązanie, dzięki któremu powietrze będzie cały czas wymieniane.

Nie wolno zapominać także o właściwym oświetleniu. Najtańszą opcją jest oświetlenie LED, które wcale nie musi być intensywne i jaskrawe. Lampami można w dowolny sposób manipulować, aby zapewnić krowom ilość światła zbliżoną do tej, którą miałyby w naturze – symulowanie dnia i nocy. Długość dnia świetlnego ma duży wpływ na produkcyjność krów. Ilość światła powinna być dostosowana do wielkości obory. Bardzo ważne jest dbanie o czystość oświetlenia, gdyż nagromadzone zanieczyszczenia mogą zmniejszać jasność stosowanych lamp.

Gdzie kupić wyposażenie?

Zarówno dojarki, jak i urządzenia poprawiające mikroklimat obory oferuje między innymi firma Mzrol, której siedziba znajduje się w miejscowości Pułazie-Świerże na terenie województwa podlaskiego. Przedsiębiorstwo zajmuje się również sprzedażą wyposażenia do obór bydła opasowego oraz chlewni. Kupowanie wyposażenia u zaufanych dystrybutorów jest bardzo ważne, gdyż tylko wtedy można mieć pewność, że wszystkie urządzenia będą służyły latami, a w razie jakiejkolwiek awarii – szybko zjawi się serwis.

Opracowanie:
Pułazie-Świerże 5
tel. 502 404 470
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz