Artykuł sponsorowany

Jak pomóc osobie zatrzymanej przez policję? Radzi specjalista od prawa karnego mec. Bartosz Tiutiunik

Jak pomóc osobie zatrzymanej przez policję? Radzi specjalista od prawa karnego mec. Bartosz Tiutiunik

Zgodnie z polskim prawem funkcjonariusze policji mogą zatrzymać osobę ujętą na gorącym uczynku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa. Zatrzymuje się także osoby podejrzane o złamanie prawa, jeśli zachodzi uzasadniona obawa, że mogą one uciec, ukryć się bądź zataić ślady przestępstwa. Niestety Policja nie zawsze informuje zatrzymanego o przysługujących mu prawach. Co może zrobić rodzina zatrzymanego, by okazać mu wsparcie? Zapytaliśmy o to mec. Bartosza Tiutiunika, specjalistę od prawa karnego, który prowadzi swoją Kancelarię Adwokacką w Łodzi.

Prawo do kontaktu z obrońcą – jak to wygląda w praktyce?

Zatrzymanie przez policję często ma charakter nagły, co zwykle wyklucza możliwość przygotowania się na taką okoliczność. Osoba zatrzymana zostaje tymczasowo pozbawiona wolności, o czym powinni zostać poinformowani jej najbliżsi. Teoretycznie funkcjonariusze muszą również powiadomić zatrzymanego, że ma on prawo do kontaktu z adwokatem. W praktyce jednak nierzadko wygląda to tak, że dopóki zatrzymany sam nie upomni się o pomoc pełnomocnika i nie poda jego imienia i nazwiska, taki kontakt nie zostanie umożliwiony. Tutaj dużą rolę mają do odegrania znajomi lub członkowie rodziny zatrzymanego. Powinni oni natychmiast podjąć współpracę ze specjalistą od prawa karnego i udzielić mu tymczasowego pełnomocnictwa. Adwokat jest jedyną osobą, która już od pierwszych chwil zatrzymania, może kontaktować się z zatrzymanym i dać mu profesjonalne wsparcie prawnicze i psychiczne. Mec. Bartosz Tiutiunik to prawnik z 20-letnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw karnych. Adwokat z dużym zaangażowaniem podchodzi do każdego postępowania, uważnie słucha swojego klienta i zawsze stara się znaleźć dla niego jak najlepsze rozwiązanie.

Jak długo Policja może przetrzymywać zatrzymanego?

Policja ma 48 godzin na to, by przedstawić zatrzymanemu zarzuty. W tym czasie zatrzymany powinien zostać przesłuchany przez prokuratora. Po przesłuchaniu prokurator powinien sporządzić wniosek o tymczasowe aresztowanie i przetransportować zatrzymanego do właściwego miejscowo sądu rejonowego celem przedstawienia. Jeśli w ciągu kolejnych 24 godzin zatrzymanemu nie zostanie dostarczone postanowienie o zastosowaniu wobec niego aresztu tymczasowego, prokuratura musi wypuścić go na wolność. Łączny, maksymalny czas zatrzymania nie może przekroczyć 72 godzin. Czy zawsze tyle to trwa? Nie. Policja ma obowiązek wypuścić zatrzymanego natychmiast po ustaniu przyczyny zatrzymania i na polecenie sądu lub prokuratury. W skróceniu okresu zatrzymania bardzo pomaga obecność adwokata. Prawnik powinien uczestniczyć w przesłuchaniu zatrzymanego, by uchronić go przed konsekwencjami nieprzemyślanych, a często nawet wymuszonych zeznań. To ważne, ponieważ funkcjonariusze nierzadko stosują techniki mające skłonić zatrzymanego do szybkiego przyznania się do winy. A nie zawsze dysponują mocnymi dowodami w danej sprawie.

Opracowanie:
Łódź, Prezydenta Gabriela Narutowicza 49 lok. 24
tel. 42 678 79 22
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz