Materiał Partnera

Jak pomalować ściany i sufit – instrukcja krok po kroku

Jak pomalować ściany i sufit – instrukcja krok po kroku

Powód do zmiany koloru ścian to nie zawsze znudzenie aktualnym wyglądem pomieszczenia. Zdarza się, że malowanie przeprowadza się w domu lub mieszkaniu nawet raz w roku. Zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci lub zwierzęta, nasze ściany każdego dnia są narażone na zabrudzenia. W takim wypadku dobrze jest nauczyć się samodzielnego odmalowywania pomieszczeń.

Zalety wynajęcia ekipy remontowej

Największą zaletą wynajęcia profesjonalnej ekipy jest fakt, że nie musimy martwić się praktycznie niczym, prócz wyboru wymarzonego koloru ścian. W razie konieczności pracownicy będą w stanie wykonać również drobne poprawki, takie jak zaszpachlowanie dziur czy wyrównanie powierzchni ścian. Wybierając ekipę remontową, ważne jest, aby zdecydować się na doświadczoną i zarejestrowaną firmę, jak np. Straciło Company, której pracownicy od lat świadczą profesjonalne usługi związane z remontami i pracami wykończeniowymi. Pod żadnym pozorem nie wolno ufać „specjalistom”, którzy świadczą usługi na czarno, ogłaszając się na portalach społecznościowych. Zdarza się, że po otrzymaniu zaliczki, taka osoba zwyczajnie znika.

Co będzie potrzebne podczas samodzielnego malowania?

Jeżeli zrezygnujemy z usług ekipy remontowej, naszym pierwszym krokiem będzie zakup odpowiedniego wyposażenia, które umożliwi odmalowanie wnętrza. Są to przede wszystkim:

 • biała farba do odświeżenia sufitu
 • kolorowa farba do ścian
 • kuweta na farbę
 • wałek
 • trzonek umożliwiający szybkie i sprawne malowanie bez użycia drabiny
 • folia malarska
 • kilka mniejszych i średnich pędzli
 • taśma malarska

Samodzielne malowanie krok po kroku

 1. Nim przystąpimy do malowania, wszystkie meble należy ustawić w taki sposób, by umożliwiały dotarcie do każdego punku ścian i sufitu, a następnie okryć je folią. Folię warto rozłożyć również na całą powierzchnię podłogi.
 2. Średnim pędzlem nakładamy farbę na ścianę około 10 cm od krawędzi sufitu. Następnie przy użyciu wałka malujemy sufit. Ważne jest, aby nie zanurzać wałka w farbie zbyt mocno i za każdym razem, lekko „odsączać” go o brzeg kuwety. Za grubo nałożona farba może się łuszczyć.
 3. Gdy sufit wyschnie (najlepiej po upływie co najmniej 24h), na odmalowaną na biało część ściany, tuż przy suficie naklejamy taśmę malarską. Taśmą zabezpieczamy także drzwi, gniazdka itd.
 4. Wszystkie wewnętrzne narożniki i inne miejsca niedostępne dla wałka, malujemy przy pomocy pędzla.
 5. Po pomalowaniu całej powierzchni ścian i wyschnięciu farby, taśmy można ostrożnie poodklejać.

Jak obliczyć zużycie farby?

Dobrze jest wiedzieć ile farby potrzeba na odmalowanie danego pomieszczenia, gdyż zyskamy pewność, że nie zabraknie jej w trakcie malowania. W  przypadku zmiany koloru z intensywnego na jasny często potrzebne jest dwu- a lub trzykrotne malowanie (czasami nawet wtedy, kiedy producent deklaruje jednokrotne). Jeden litr farby starcza na pomalowanie ok. 12-15 metrów kwadratowych. Podczas obliczania powierzchni trzeba pamiętać o odliczeniu drzwi oraz okien.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz