Jak położyć panele na ścianie?

Jak położyć panele na ścianie?

Nie wiesz, jak wykończyć ściany w swoim mieszkaniu? Obecnie, oprócz klasycznej farby czy tapety, jednym z najpopularniejszych rozwiązań są panele ścienne. Do wyboru mamy panele szklane, wykonane z PCV lub płyty MDF czy oryginalne panele ścienne 3D. Jeśli planujesz montaż paneli w swoim mieszkaniu, koniecznie sprawdź, jak krok po kroku położyć panele na ścianie.

Przygotuj potrzebne materiały

Panele ścienne nie należą do rozwiązań bardzo skomplilkowanych pod względem montażowym. Aby ograniczyć koszty, warto zrezygnować z pomocy fachowca i położyć je samodzielnie, pamiętając o zachowaniu precyzji. Pierwszym krokiem będzie zakup paneli i zaopatrzenie się w pozostałe materiały niezbędne do pracy:

  • uchwyty montażowe
  • łaty
  • listwy przypodłogowe i sufitowe
  • wkręty, kołki rozporowe
  • kątownik, poziomicę
  • wkrętarkę
  • klej

Klej do paneli ściennych należy dostosować do rodzaju produktu. Powinien charakteryzować się dużą przyczepnością i szybkim wiązaniem, a jednocześnie pozwalać na wykonanie szybkiej korekty pozycji panelu po dociśnięciu go do ściany.

Przygotuj powierzchnię pod panele 

Około 24-48 godzin przed montażem panele warto przenieść do pomieszczenia, w którym będą układane. Dzięki temu "przyzwyczają" się do warunków klimatycznych panujących w naszym mieszkaniu (wilgotności, temperatury powietrza), a nam łatwiej będzie przytwierdzać je do ścian. Panele będą też lepiej się na nich trzymać, a to z kolei wpłynie na trwałość konstrukcji.

Ściana, na której będziesz układać panele, powinna być w miarę możliwości wyrównana i gładka, szczególnie, gdy chcemy montować panele na klej. Należy ją również dokładnie oczyścić i osuszyć, abyśmy po pewnym czasie nie musieli jej odgrzybiać.

Rozpocznij montaż. Jak położyć panele?

Najprostszą metodą montażu paneli ściennych jest przyklejenie ich wprost do ściany. Jak to zrobić? Najpierw nałóż równomiernie klej na panel, a następnie dociśnij go do ściany. 

Możemy też pokusić się o bardziej zaawansowaną konstrukcję. W tym celu najpierw należy zainstalować na ścianie stelaż, czyli tzw. łaty nośne w formie drewnianych listew, które przymocowuje się do ściany, używając wkrętów. Łaty trzeba układać poziomo, jeśli panele mają być pionowe, lub pionowo - w przypadku paneli układanych poziomo. Odległości między łatami powinny wynosić około 45-60 cm.

Po przykręceniu łat możemy rozpocząć montaż ściennych do łat przy pomocy uchwytów. W tym celu do listwy mocujemy uchwyt początkowy, w który następnie wsuwamy płaską krawędź pierwszego panelu. Z drugiej strony panelu umieszczamy uchwyt jednostronny, w który wsuwamy krawędź kolejnego panelu – w ten sposób montujemy wszystkie pozostałe panele ścienne. Na koniec należy zamontować listwy przypodłogowe i maskujące (podsufitowe).

Czy panele ścienne można malować?

Niektóre rodzaje paneli można również malować, używając do tego farby akrylowej lub alkidowej. Jej rodzaj należy dobrać do materiału, z którego są wykonane. Na rynku znajdziemy zarówno farby do drewna, jak i emalie uniwersalne dedykowane do różnego rodzaju powierzchni. Możemy też zdecydować się na produkty transparentne, które podkreślą rysunek słojów drewna lub inny wzór wykończenia. 

Wybierając farbę, zwróćmy też uwagę na jej właściwości. Powinna ona tworzyć powłokę odporną na szorowanie (dzięki czemu nie uszkodzi się ona podczas czyszczenia paneli), uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV oraz wilgoć.

Jak malować panele ścienne? W tym przypadku zasada jest podobna, jak przy malowaniu ścian. Najpierw nakładamy 1 warstwę farby podkładowej, a następnie  warstwy farby nawierzchniowej. W pierwszej kolejności farbę nakłada się w trudno dostępne miejsca, zakamarki oraz wgłębienia między panelami za pomocą małego pędzla. Następnie maluje się większe segmenty za pomocą wałka.Pamiętaj, aby malowania nie rozpoczynać wcześniej, niż po upływie 24 godzin od zamontowania paneli.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz