Artykuł sponsorowany

Jak polerować stal nierdzewną?

Jak polerować stal nierdzewną?
Gładka, lustrzana powierzchnia części wykonanych ze stali nierdzewnej nie tylko wygląda wyjątkowo estetycznie, ale jest również łatwiejsza w utrzymaniu czystości, co ma niezwykle istotne znaczenie w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Niezależnie od tego w jakim celu polerujemy elementy stalowe, powinniśmy wiedzieć jak się zabrać do tej pracy, żeby uzyskać pożądane rezultaty.

Polerowanie samodzielne czy z pomocą?

Generalnie polerowanie metali nie wydaje się bardzo trudnym zadaniem, może być jednak bardzo męczące i czasochłonne, szczególnie jeśli mamy do obróbki większą ilość przedmiotów. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnych firm, specjalizujących się w obróbce metali. Jedną z nich jest Alu-Centrumo jakości jej usług świadczy fakt, że korzystają z nich czołowi producenci na rynku motoryzacyjnym, między innymi Ford, Renault, Citroen oraz BMW. Firma świadczy również wiele innych usług, między innymi z zakresu gratowania, spawania i frezowania.

Dobieramy sprzęt do polerowania

Jeśli decydujemy się na polerowanie elementów stalowych samodzielnie, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór sprzętu i akcesoriów. Przede wszystkim potrzebujemy solidnej maszyny do polerowania i szlifowania, posiadającej regulację kierunku szlifowania oraz szybkości pracy. Ponadto zaopatrzmy się w papier ścierny o różnej ziarnistości oraz pasty polerskie.

Zaczynamy pracę od szlifowania

Pierwszym etapem polerowania stali jest zmatowanie i wyszlifowanie jej powierzchni. Pamiętamy, że szlifowanie zaczynamy od papieru o większej ziarnistości, np. 40. Po zeszlifowaniu całej powierzchni za pomocą grubych ziaren zmieniamy papier na mniejszą ziarnistość i ponownie szlifujemy całą powierzchnię.

Polerowanie stali

Po zmatowieniu powierzchni stali przychodzi czas na polerowanie. Ten proces również podzielony jest na etapy. W pierwszym używamy szczotki sizalowej oraz pasty polerskiego. Podobnie jak w przypadku szlifowania, zaczynamy od pasty o większym uziarnieniu. Po wypolerowaniu wstępnym możemy przejść do polerowania właściwego. Szczotkę sizalową zmieniamy na polerską o twardej włókninie i nakładamy na nią pastę polerską o drobniejszej strukturze. Ostatni etap to polerowanie na wysoki połysk. Do jego wykonania potrzebujemy miękkiej szczotki i niebieskiej pasty polerskiej. Należy pamiętać o zachowaniu na każdym etapie maksymalnej dokładności – nierównomierne polerowanie na pierwszych etapach utrudni nam pracę na kolejnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz