Artykuł sponsorowany

Jak podnieść moc silnika w aucie?

Jak podnieść moc silnika w aucie?

Jednym z czynników, które decydują o wyborze samochodu, jest moc jego silnika. Niestety, nie zawsze możemy pozwolić sobie na kupno pojazdu o pożądanych przez nas parametrach – rozwiązaniem w takiej sytuacji jest tuning. Dzięki niemu możemy zyskać sporo dodatkowych koni mechanicznych, a przy okazji również poprawić inne istotne parametry. W jaki sposób możemy zmodyfikować silnik, żeby stał się mocniejszy i spełniał nasze oczekiwania?

Tuning – co to takiego?

Tuning to zbiorcza nazwa wszystkich modyfikacji, które wykonuje się w konstrukcji samochodu w celu wpłynięcia na jego fabryczną jakość. Kluczowe są modyfikacje dokonywane w jednostce napędowej oraz innych układach samochodu – dzięki nim możliwe jest znacznie podniesienie mocy silnika, ograniczenie spalania, poprawienie trakcji etc. Tuning zazwyczaj kojarzy się z przeróbkami aut sportowych, jednak można go przeprowadzić na każdym pojeździe, w zależności od potrzeb posiadacza. Tradycyjnie tuning obejmuje takie czynności jak wymiana lub montaż dodatkowym części i mechanizmów bądź odpowiednie zmodyfikowanie ich konstrukcji, jednak odkąd wszystkie samochodu na rynku wyposażane są w komputery pokładowe kontrolujące pracę poszczególnych podzespołów, do tuningu zalicza się również zmiany wprowadzane do oprogramowania systemowego, czyli tzw. chip tuning.

Chip tuning, czyli tuning elektroniczny

Ten rodzaj tuningu możliwy jest do przeprowadzenia w samochodach wyposażonych w komputer sterujący pracą silnika i innych podzespołów – czyli de facto we wszystkim współcześnie produkowanych autach. Na czym on polega?

- Na wstępie warto wyjaśnić, że współcześnie produkowane silniki bardzo często nie wykorzystują pełni swojej mocy – mówi przedstawiciel firmy Auto Perfekt Mulak – Wynika to przede wszystkim z ekonomicznego podejścia do produkcji. Zamiast tworzyć oddzielne jednostki napędowe dla każdego samochodu, producenci wolą umieszczać w różnych modelach aut silniki tej samej serii, a następnie tak zaprogramować komputer pokładowy samochodu, aby korzystał jedynie z pewnego ograniczonego zakresu dostępnej mocy. To powoduje, że praktycznie każdy samochód posiada ukryte pokłady mocy, które można uwolnić poprzez prostą modyfikację oprogramowania producenta. Osiąga się to poprzez podłączenie do komputera za pomocą innego komputera wyposażonego w specjalny program. Choć wydaje się to prostym zadaniem, w rzeczywistości tak samo jak tuning mechaniczny wymaga rzetelnej wiedzy i doświadczenia – zbytnie „podkręcenie” parametrów pracy silnika może stwarzać zagrożenie dla pozostałych komponentów pojazdu. Mimo to wciąż jest to rozwiązanie dużo tańsze i bezpieczniejsze, niż modyfikacja konstrukcji samochodu.

Tuning mechaniczny

Tradycyjny, mechaniczny tuning polega na wymianie komponentów samochodu, modyfikacji ich geometrii lub dodaniu zupełnie nowych elementów, nie przewidzianych w fabrycznym projekcie auta. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest montaż turbosprężarki, która wykorzystując gazy wylotowe samochodu wtłacza do cylindrów więcej powietrza, niż przy normalnej pracy silnika. Dzięki temu poprawiają się warunki spalania paliwa, co powoduje znaczny wzrost mocy i poprawia parametry spalania. Innymi zabiegami tuningowymi może być wyważenie i odciążanie wałów karbowych, powiększenie gniazd zaworowych etc.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz