Jak płacimy, kupując w Internecie?

Jak płacimy, kupując w Internecie?

Z Internetu korzystamy codziennie. Przeglądamy nie tylko portale informacyjne i blogi, ale także robimy zakupy w e-sklepach. A jak lubimy płacić za zakupione produkty?

Strony www Strony www

Rośnie popularność sklepów internetowych

Aby prowadzić sklep internetowy, niezbędne jest założenie działalności gospodarczej. Jak się okazuje, nie zniechęca to zainteresowanych. Potwierdzają to liczby – eksperci szacują, że wartość e-zakupów w 2016 r. wyniesie ok. 36 mld zł. Co więcej, wartość tego rynku będzie rosnąć w przyszłych latach, bo dziś – jak wynika z badania „Wizerunek polskiego sektora bankowego”, które zostało przeprowadzone przez TNS Polska i KIR – na zakupy w Internecie decyduje się połowa klientów banków.

Rozwój e-handlu spowodował, że zarówno właściciele sklepów internetowych, jak i klienci zaczęli zwracać baczną uwagę na bezpieczeństwo. Zastosowanie środków szczególnej ostrożności jest wymagane głównie, gdy mowa o płatnościach bezgotówkowych. Jakie zwyczaje w tym zakresie mają Polacy? Czy kupując w sieci, wolimy od razu uiścić rachunek, korzystając z bankowości elektronicznej, czy może jednak wybieramy paczkę za pobraniem, regulując zobowiązanie dopiero w momencie otrzymania towaru? Te informacje mają spore znaczenie dla właścicieli sklepów internetowych, którzy dostosowują ofertę i formy płatności, kierując się preferencjami swoich klientów.

Lubimy płacić gotówką…

Choć coraz więcej Polaków chętnie wybiera bankowość elektroniczną, to jednak najwięcej – niemal 16% – ankietowanych wskazało, że za zakupy w sieci lubi płacić gotówką. Mniej, bo 12% badanych, zadeklarowało płatność za zakupione towary, korzystając z bankowości elektronicznej. Atutem tej formy płatności jest przede wszystkim możliwość skorzystania z autouzupełniania pól – użytkownik nie musi się obawiać, że pomyli się przy wpisywaniu np. kwoty przelewu.

Jeżeli chodzi o formy płatności, to jest ich naprawdę wiele. 8% ankietowanych przyznało, że lubi mieć wybór formy płatności, co oznacza, że za zakupione towary i usługi mogą oni zapłacić zarówno gotówką, jak i wykorzystując systemy płatności pay-by-link czy bankowość elektroniczną.

…i nieufnie podchodzimy do płatności telefonem

Właściciele sklepów internetowych, portali informacyjnych czy blogów doskonale dostosowują się do trendów i przyzwyczajeń użytkowników. W ostatnim czasie dynamicznie rośnie liczba mobilnych stron www. Takie witryny są przystosowane do wyświetlania się na różnych urządzeniach, np. tabletach czy smartfonach. Jeżeli chodzi o te drugie, to dostęp do nich ma już niemal 80% Polaków. Choć chętnie przeglądamy strony internetowe czy zapoznajemy się z asortymentem sklepów internetowych, korzystając właśnie ze smartfona, to jednak wciąż niewielu z nas wykorzystuje to urządzenie, aby zapłacić za zakupy – z badania ZBP wynika, że tylko 2% respondentów wskazało, że korzysta z takiego rozwiązania. Dlaczego?

Choć intensywnie korzystamy ze smartfonów, to jednak nie każdy z nas ma pewność, czy takie płatności są całkowicie bezpieczne. A okazuje się, że do bezpieczeństwa przywiązujemy bardzo dużą uwagę – zależy nam na tym, aby sprzedawca dostał pieniądze bez konieczności ponoszenia przez nas ryzyka. Można oczywiście spodziewać się, że w najbliższych latach coraz więcej osób przekona się do płatności telefonem, ale na razie wciąż najpopularniejszymi formami regulowania należności za zakupy online są płatność gotówką i przelewy bankowe.

Źródło: KIR, Sondaż: Jak Polacy płacą w Internecie.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży