Artykuł sponsorowany

Jak pielęgnować klinkier?

Jak pielęgnować klinkier?

Klinkier jest materiałem ceramicznym, produkowanym z piasku oraz gliny. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od holenderskiego słowa “klinken”, czyli “dzwonić”. Płytki klinkierowe wypala się w bardzo wysokich temperaturach, od 1100 do nawet 1300 stopni Celsjusza. Jedną z głównych cech charakterystycznych klinkieru jest niska nasiąkliwość i wysoka klasa wytrzymałości. Cegłę klinkierową uznaje się za zdrowy i trwały materiał, wykorzystywany do wykończenia elewacji, w tym naroży, nadproży oraz cokołów i podokienników.

 Zalety elewacji z klinkieru

Jakie są najważniejsze zalety elewacji z klinkieru? Cechy klinkieru:

  • trwały,
  • estetyczny,
  • odporny na deszcz, mróz i słońce,
  • doskonale komponuje się z innymi materiałami budowlanymi, w tym z czerwoną dachówką,
  • wolny od alergenów i grzybów,
  • można go dopasować do domów w różnym stylu - jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarowych,
  • zapewnia doskonałą izolację cieplną, chroniąc wnętrze domu przed uciekaniem ciepła.

Ponadto, moda na klinkier nie mija. Czy klinkier wymaga specjalnej pielęgnacji?

 Sposoby pielęgnacji klinkieru

Klinkier ma dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Łatwo go również utrzymać w czystości, ponieważ jest odporny na działanie kwasów i olejów. Jeśli pokryje się warstwą kurzu albo ziemią, wystarczy spłukać go wodą. Działanie promieni słonecznych zabezpiecza przed pojawianiem się glonów, ale na klinkierze można zauważyć biały nalot, zwany również wykwitami. Przyczyniają się do niego związki wapna, które znajdują się w zaprawie wykorzystywanej do łączenia cegieł. Jak się go pozbyć? Wystarczy użyć ciepłej wody lub słabego roztworu octu i szczotki z włosia, nawet jeżeli zabrudzenia są trudniejsze. 

Czynność należy powtarzać przez kilka dni, a jeżeli nie będziemy mogli poradzić sobie z nalotami - kupmy specjalne preparaty chemiczne do czyszczenia powierzchni klinkierowych. Pamiętajmy, żeby używać ich zgodnie ze wskazaniami producenta i przypadkowo nie uszkodzić eleganckiej powierzchni. Możemy też sprawdzić działanie płynu na niewielkiej powierzchni. Tak upewniamy się, że cegła klinkierowa pozostanie w idealnym stanie mimo jej czyszczenia. Kiedy już uda nam się usunąć wykwity, warto zabezpieczyć klinkier przed wilgocią i ponownym pojawieniem się problemu. Takie środki również dostaniemy w sklepie z chemią budowlaną i preparatami silikonowymi - mówi nasz ekspert ze sklepu Bowit S.C. w Krakowie.

Jeżeli na zaprawie łączącej cegły pojawi się mech i porosty, konieczne będzie użycie preparatów grzybobójczych. Nie tylko usuwają mikroorganizmy, ale też zabezpieczają przed ponownym obrastanie klinkieru nieproszonym mchem. Z kolei powstałe w wyniku upływu lat odpryski naprawia się za pomocą farby akrylowej. Pielęgnacja klinkieru jest naprawdę prosta, dlatego to idealny materiał budowlany do wykończenia elewacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz