Artykuł sponsorowany

Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Fala powodziowa, awaria rur wodociągowych, nieszczelny dach lub gwałtowne ulewy – to najczęstsze przyczyny zalania budynku. Skutki bywają opłakane, dom zostaje narażony na trwałe uszkodzenie konstrukcji, a pomieszczenia mieszkalne na rozwój grzybów i szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod osuszania budynków, które pozwolą przywrócić im pierwotny stan.

Jak postępować po zalaniu budynku? 

Gdy dom ulegnie zalaniu, ważna jest niezwłoczna reakcja. Wodę należy jak najszybciej wypompować, a przyczynę nadmiernego zawilgocenia – usunąć. Przy niewielkich wyciekach i sprzyjającej pogodzie wystarczy intensywne wietrzenie mieszkania. Jeśli jednak zalanie jest znaczne, trzeba zwrócić się o pomoc do profesjonalistów specjalizujących się w osuszaniu budynków, którzy po dokładnych oględzinach oszacują straty i zaproponują najkorzystniejszą metodę działania.

Tradycyjna metoda osuszania budynku 

Metoda tradycyjna jest dość pracochłonna, wymaga bowiem działań zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz zalanego budynku. Prace zewnętrze obejmują rozebranie chodnika, wykonanie wykopu, odpompowanie wody, stworzenie pionowej izolacji i założenie drenażu. Z kolei wewnątrz należy usunąć posadzki, wylać warstwę betonu, zrobić przeponę poziomą w ścianie oraz izolację antywodną podłogi i wykonać nową posadzkę. Tradycyjna metoda zajmuje dużo czasu i jest kosztowna, a przy tym nie zawsze w pełni efektywna.

Technologia RENO 

Technologia RENO cechuje się wyjątkową skutecznością w osuszaniu zawilgoconych miejsc. Wszystkie prace wykonuje się od wewnątrz budynku, nie trzeba więc rozbierać chodnika, robić wykopu ani wypompowywać wody jak w metodach tradycyjnych, co znacznie skraca czas całej procedury oraz powoduje obniżenie kosztów.

Osuszanie z wykorzystaniem preparatu RENO polega na oczyszczeniu posadzki i ścian od wewnątrz, a następnie nałożeniu zaprawy lub wykonaniu natrysku, co regeneruje substancję budowlaną, podnosząc odporność materiału na działanie wody, pękanie, ujemne temperatury i ściskanie oraz rozwój grzybów i pleśni. Dom zostaje więc nie tylko osuszony, ale i skutecznie zabezpieczony przed zawilgoceniem w przyszłości – tłumaczy fachowiec z dolnośląskiej firmy Hydroizolacje Piszczek.

Osuszanie metodą iniekcji 

Iniekcja należy do metod inwazyjnych i jest często stosowana do osuszania zalanych budynków. Dzieli się ją na kilka rodzajów:

  • elektroiniekcja,
  • iniekcja ciśnieniowa,
  • iniekcja grawitacyjna,
  • termoiniekcja.

Ten sposób pozwala osuszyć mury i uchronić je przed dalszym pobieraniem wody z gruntu, zwanym podciąganiem kapilarnym, poprzez wytworzenie tak zwanej przepony. Do zalet iniekcji należy stosunkowo niski koszt, wysoka efektywność nawet w przypadku dużego zawilgocenia, ekologiczność i prostota wykonania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz