Materiał Partnera

Jak osiągnąć maksymalny komfort na rowerze górskim?

Jak osiągnąć maksymalny komfort na rowerze górskim?

Różne rodzaje rowerów posiadają określone przeznaczenie. Istnieją takie, których użytkownicy lubią ścigać się w ekstremalnych warunkach terenowych. Inni natomiast wybierają niestandardowe komponenty umożliwiające osiąganie znacznych prędkości. Dla przeciętnego amatora dwukołowych pojazdów najpopularniejsze nadal pozostają jednak rowery górskie. Tu liczy się wygoda – na jakie elementy zwrócić więc uwagę?

Komfortowe siedzisko

Przeważającą ilość czasu na rowerze spędzamy w pozycji siedzącej. Dlatego tak istotna jest rola siodełka, które musi być jak najlepiej wyprofilowane i dostosowane do potrzeb użytkownika. To dość indywidualna kwestia, dlatego najlepiej jest udać się osobiście do sklepu rowerowego i przymierzyć kilka różnych typów siedzisk. W rowerze górskim bardzo dobrze sprawdza się wyprofilowane, dość wąskie siodełko, które nie utrudnia pracy nóg podczas jazdy. Warto zwrócić uwagę na specjalny otwór w środku – to innowacyjne rozwiązanie zapewnia brak nieprzyjemnego drętwienia podczas dłuższych podróży rowerem. Wiele typów siodełek ma w ofercie firma Bart-Pol z Bydgoszczy. Pomoże ona w dopasowaniu idealnego siedziska do potrzeb klienta. Ważnym elementem jest też amortyzacja. Siodełko nie może być zbyt miękkie – wprawdzie będzie ono wygodne, ale w przypadku większej eksploatacji będzie to jego wada. Jeżeli więc decydujemy się na rower górski, którym mamy zamiar przemierzać wiele kilometrów i użytkować go stosunkowo często, zdecydujmy się na nieco twardsze siodełko. Odpowiednie siedzisko nie jest jednak jedyną gwarancją wygody podczas rowerowych eskapad. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Doskonała amortyzacja

Zredukowanie nierówności występujących na zróżnicowanym podłożu, po którym porusza się użytkownik roweru górskiego, jest możliwe. Efektywne odprowadzenie drgań to zaleta amortyzatorów. Najczęściej spotyka się przedni, który klasyfikuje się jako amortyzowany typ widelca. Jego działanie zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo poprzez zwiększenie funkcjonalności koła oderwanego od podłoża. Jeśli np. zjeżdżamy z krawężnika i posiadamy sztywny widelec, to przez pewien czas koło znajduje się w powietrzu – jest wtedy kompletnie bezużyteczne i nie ma możliwości korygowania jego pracy. Inaczej jest w przypadku widelca amortyzowanego, którego zadaniem jest zapewnienie stałego kontaktu koła z podłożem. Oczywistą zaletą jest też komfort użytkownika roweru górskiego wyposażonego w amortyzator przedni – tłumi on drgania, a co za tym idzie, odciąża stawy, w szczególności nadgarstki oraz ramiona. Okazuje się więc, że elementami odpowiedzialnymi za wygodę są głównie siodełko i amortyzator. Pomagają one w łatwiejszym pokonywaniu nawet długich i trudnych tras na rowerze górskim.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Magazynowa 11
tel. 52 344 02 47
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz