Materiał Partnera

Jak odświeżyć starą tapicerkę?

Jak odświeżyć starą tapicerkę?
Sofa i fotele to meble, które są szczególnie narażone na zabrudzenia. Plamy mogą pojawiać się w wyniku naturalnej eksploatacji, na przykład przez wsiąkający w nie pot. Tapicerkę łatwo poplamić napojami lub tłustym jedzeniem. Czyszczenie mocno zabrudzonej tapicerki jest trudne, ale nie niemożliwe. W jaki sposób należy to robić, aby nie zniszczyć mebli?

Domowe sposoby

Kiedy dostrzegamy na swojej tapicerce nieestetyczne plamy i inne zabrudzenia, najpierw staramy się znaleźć najtańsze i najszybsze rozwiązanie. W Internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na odplamianie mebli, jednak lepiej z nich nie korzystać. Zwykle domowe sposoby opierają się na wykorzystaniu składników, takich jak soda oczyszczona, sok z cytryny oraz mydło. Żadna z tych substancji nie pozostaje obojętna dla materiału i może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Samodzielne pranie tapicerki domowymi sposobami może prowadzić do:

  • odbarwienia się tkaniny;
  • zniszczenia materiału;
  • nierównomiernego pozbycia się zanieczyszczeń;
  • niepotrzebnej straty czasu (gdyż często okazują się nieskuteczne).

Samodzielne czyszczenie tapicerki jest polecane tylko wtedy, kiedy wykonuje się je regularnie i na sucho. Zapobiega to osadzaniu się brudu i pojawianiu plam.

Profesjonalna firma

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, na przykład Dbam 2, która funkcjonuje od 2008 roku, a jej siedziba znajduje się w miejscowości Miechów na terenie województwa małopolskiego. Firmy sprzątające posiada nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale także dostęp do skutecznych i bezpiecznych dla mebli środków. Pracę ułatwia również specjalistyczny sprzęt do prania tapicerki, dzięki któremu środki czystości wnikają głęboko w materiał i pozwalają pozbyć się brudu również z jego głębszych warstw.

Jak często zlecać pranie tapicerki?

Większość osób decyduje się na kompleksowe wyczyszczenie tapicerki meblowej dopiero wtedy, kiedy są na niej widoczne wyraźne zanieczyszczenia. Warto jednak wiedzieć, że powinno się to robić regularnie, np. raz w roku. Na meblach przez cały rok osadzają się resztki naskórka, pot oraz kurz, które stanowią doskonałą pożywkę dla roztoczy i drobnoustrojów. O tym, jak szybko mikroorganizmy namnażają się w takich warunkach wiedzą szczególnie alergicy i astmatycy, którzy swoje kanapy i fotele muszą prać bardzo często.

Częstotliwość prania jest zależna tez od rodzaju mebli. Na pojawianie się tłustych i trudnych do usunięcia plam są szczególnie narażone tapicerowane krzesła w jadalni oraz inne meble, w których pobliżu spożywa się posiłki. Jeśli kanapa i fotele są rzadziej używane, nie wymagają częstego prania. Rodzice małych dzieci oraz właściciele zwierząt mogą stosować koce i różnego typu narzutki, które ochronią meble przed szybki brudzeniem.

Opracowanie:
Miechów, os. Sikorskiego 6 lok. 20
tel. 662 269 576
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz