Artykuł sponsorowany

Jak odróżnić żywność ekologiczną od podróbek?

Jak odróżnić żywność ekologiczną od podróbek?

Jeśli zależy ci na środowisku i własnym zdrowiu, prawdopodobnie podczas zakupów starasz się wybierać produkty ekologiczne. Niestety, nie wszystkie towary reklamowane jako „eko” i „bio” rzeczywiście są produkowane naturalnymi metodami. Z tego tekstu dowiesz się, jakie pułapki zastawiają na konsumentów marketingowcy i jak nie dać się w nie złapać.

Czytaj skład na etykiecie

Czytanie etykiet to podstawa. Zwracaj uwagę na skład i tabelę z wartościami odżywczymi. Analiza składu pozwoli ci zorientować się, czy w danym produkcie nie ma podejrzanych dodatków o niezrozumiałych nazwach – są to substancje chemiczne, których w żywności ekologicznej być nie powinno. Kolejność składników na etykiecie odpowiada ich stosunkowej zawartości, a im krótsza lista, tym lepiej. W tabeli wartości odżywczych znajdziesz informację o tym, w jakim stopniu produkt pokrywa dzienne zapotrzebowanie na poszczególne składniki; dobrym pomysłem jest porównywanie etykiet kilku produktów.

Dobra rada. W sieci znajdziesz aplikacje na telefon, które ułatwiają odczytywanie i interpretację składu na produktach.

Sprawdzaj etykiety ekologiczne

Coraz więcej produktów spożywczych ma na opakowaniach rozmaite oznaczenia ekologiczne. Nie wszystkie są prawdziwe. Żeby nie dać się nabrać, koniecznie zapoznaj się z wzorami polskich, europejskich i ogólnoświatowych etykiet ekologicznych, którymi oznaczane są wyłącznie certyfikowane produkty. Najpopularniejsze z nich to:

  • Ekoliść – umieszczany na produktach ekologicznych produkowanych w UE;
  • BIO – umieszczany na produktach, które uzyskały certyfikat zgodności z wymaganiami rolnictwa ekologicznego Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji;
  • Żaba – międzynarodowy znak ekologiczny nadawany produktom w procesie certyfikacji Rainforest Alliance (organizacji chroniącej lasy tropikalne);
  • EKOCERT – symbol ekologiczny używany w Europie, Japonii i US, który potwierdza wysoką jakość żywności, jej organiczny charakter i pochodzenie z ekologicznych gospodarstw;
  • Ecolabel (Stokrotka, Margerytka) – wyróżnienie unijne, przyznawane wyrobom spełniającym wyższe normy środowiskowe;
  • Vegan – międzynarodowy symbol przyznawany przez Towarzystwo Wegańskie, który potwierdza, że produkty są wolne od składników pochodzenia zwierzęcego i odzwierzęcego.

Obok symbolu ekologicznego na etykiecie powinny być umieszczone dane jednostki certyfikującej oraz informacje o pochodzeniu produktów. Jeśli ich nie ma, prawdopodobnie mamy do czynienia z wymyślonym znakiem.

Uważaj na GMO

Nie wszystkie produkty spożywcze są sprzedawane w opakowaniach. Skąd wiedzieć, że owoce czy warzywa kupowane na wagę są rzeczywiście zdrowe i ekologiczne? Warto kierować się rozsądkiem. Jeśli „eko-winogrona” są bezpestkowe, mamy do czynienia z żywnością modyfikowaną. Jak zauważa nasza rozmówczyni z AdCreator:

Jeżeli mamy podejrzenie, że z produktem jest coś nie tak, bo np. jest to nowy gatunek jabłka o smaku truskawki, lepiej wstrzymać się z zakupem i wybrać w to miejsce jabłko znanej odmiany. Można też sprawdzić w sieci informacje na temat gatunku i producenta, by upewnić się, w jaki sposób rośliny zostały wyhodowane.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz