Materiał Partnera

Jak odróżnić biżuterię srebrną od biżuterii posrebrzanej?

Jak odróżnić biżuterię srebrną od biżuterii posrebrzanej?

Mając do czynienia z biżuterią chcemy oczywiście odpowiednio upewnić się co do tego, że dokonujemy zakupu dobrych jakościowych elementów. Dlatego też szczególnie rozsądnym rozwiązaniem okazuje się zaczerpnięcie nieco przydatnych informacji w temacie tego, w jaki sposób odróżnić biżuterię srebrną od biżuterii posrebrzanej. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Podstawowe kwestie

Na początek, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jaką ceną mamy do czynienia. Oczywiście, trzeba przy tym wiedzieć, że srebro zdecydowanie nie należy do jednego z najdroższych kruszców, ale nie zmienia to faktu, że mimo wszystko różni się pod kątem cenowym w zestawieniu ze stalą jubilerską czy też innymi podobnymi materiałami, które to wykorzystywane są w celu stworzenia poszczególnych elementów biżuterii. W efekcie, mając do czynienia z elementem biżuterii, który to ewidentnie odznacza się zbyt niską ceną w porównaniu do tego, z jakimi cenami zazwyczaj spotykamy się w przypadku biżuterii srebrnej, powinniśmy od razu domyślić się, że prawdopodobnie przedstawiona nam biżuteria wcale nie jest wykonana ze srebra. Już na tym etapie można więc zauważyć różnice.

Oczywiście, powyżej przedstawione kryterium, którym to powinniśmy się kierować przy ocenie tego, czy mamy do czynienia z biżuterią srebrną czy też posrebrzaną zdecydowanie nie jest wszystkim, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Ważne okazać się może bowiem zwrócenie uwagi także na stemple. Być może część z Was o tym nie wie, dlatego od razu spieszymy z wyjaśnieniem, że biżuteria srebrna powinna zostać oznakowana przy użyciu odpowiedniego stempla. Tutaj, szczególnie rozsądnym posunięciem będzie poszukanie oznaczenia próby lub słowa „Sterling”, które to oznaczają próbę 925. Jest to bowiem najwyższa próba jubilerską, z jaką to możemy spotkać się w przypadku srebra i jak łatwo się można domyślić, oznacza ona czystość stopu na poziomie osiągającym 92,5 procenta.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W temacie rozróżnienia biżuterii srebrnej od posrebrzanej dobrze będzie wspomnieć jeszcze o co najmniej kilku kwestiach. Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania związanych z nimi informacji, pragniemy zaznaczyć, że udało nam się je uzyskać dzięki konsultacji ze specjalistami ze sklepu jubilersko-pamiątkarskiego Szafir. Tak więc, pozostając jeszcze w temacie stempli, warto w związku z nimi wiedzieć, że najczęściej stemple znajdziemy wewnątrz oczek łańcuszka lub przy zapięciu. Nierzadko, stemple umieszczane zostają również wewnątrz pierścionka lub po wewnętrznej stronie zakupionej broszki. Przy tym, trzeba w szczególności pamiętać, że oznaczenie umieszczone tylko i wyłącznie przy zapięciu biżuterii może świadczyć o złych intencjach sprzedawcy.

W momencie, gdy już upewnimy się, że mamy do czynienia z odpowiednimi stemplami, dobrze będzie zwrócić uwagę jeszcze na barwę. Tutaj, trzeba jednak pamiętać, że srebro jest miękkim metalem, co w efekcie sprawia, że jego powierzchnię bardzo trudno odróżnić pod kątem barwy od biżuterii posrebrzanej. Bardzo ważne będzie w tym celu posiadanie dość dużej ilości wprawy lub nawet stosownego materiału porównawczego. Jeśli jednak na danym elemencie biżuterii znajdziemy stempel ze znakiem próby, a reszta elementów będzie miała inny odcień, prawdopodobnie będziemy mieli w takiej sytuacji do czynienia z częścią elementów srebrnych i częścią posrebrzanych.

Słowem końca

Na koniec, w temacie odróżniania biżuterii srebrnej od posrebrzanej dobrze będzie krótko wspomnieć jeszcze o rysach oraz różnego rodzaju śladach. Jak już wspominaliśmy wyżej, srebro jest metalem miękkim, przez co można stosunkowo łatwo je zarysować nawet przy użyciu paznokcia. Warstwa srebra nanoszonego galwanicznie odznacza się jednak tym, że jest zbyt cienka, aby zobaczyć daną rysę. Biżuteria srebrna będzie więc wyróżniała się delikatnymi rysami, podczas gdy biżuteria posrebrzana przy podobnych uszkodzeniach może być po prostu zniszczona. Oprócz tego, po przetarciu srebra miękką ściereczką powinien pozostać na nim ciemny ślad.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz