Artykuł sponsorowany

Jak odpowiednio przygotować się do układania paneli podłogowych?

Jak odpowiednio przygotować się do układania paneli podłogowych?

Jeden z najczęstszych wyborów dotyczących wykończenie podłogi np. w salonie stanowią panele podłogowe. Ułożenie paneli podłogowych to nietrudne zadanie, które można wykonać samodzielnie, ponieważ nie wymaga specjalistycznej wiedzy wykończeniowej, czy zastosowanie narzędzi, których nie mamy w garażu. Jednak jak prawidłowo wykonać to zadanie w kilku krokach?

Przygotowanie wnętrza i materiałów oraz zadbanie o paroizolacje

Tak jak ma to miejsce w przypadku większości prac budowlanych, montaż paneli podłogowych wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. W tym celu warto zainwestować w młotek i klocek drewniany. Jeżeli zależy nam na większym profesjonalizmie, wówczas klocek może być zastąpiony dobijakiem, czyli łyżką służącą do maksymalnego ścieśnienia elementów. Ponadto przydatne są takie narzędzia, jak kątownik, piła, miara oraz pilarka, którą będziemy docinać panele. Równie istotne jest przygotowanie podłoża, na którym układane będą panele. Należy zadbać o to, aby nawierzchnia była równa i sucha. Oczywiście nie można zapomnieć o odizolowaniu paneli za pomocą folii paroizolacyjnej oraz o zastosowaniu odpowiedniego podkładu pod panele.

Stworzenie paroizolacji to wymóg, o którym informują nas niemalże wszyscy producenci paneli podłogowych. Jeśli zdecydujemy się na pominięcie tego kroku i nie wykonamy paroizolacji, wtedy w przypadku jakichkolwiek problemów z panelami, ich producenci mogą odmówić ewentualnej reklamacji, ponieważ nie zastosowaliśmy się do ich zaleceń. Paroizolację pod panele podłogowe wykonuje się przede wszystkim po to, aby zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci z podłoża. Jak zostało wspomniane, w tym celu stosuje się specjalną folię. Przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na współczynnik SD. Im większy, tym lepsze zabezpieczenie podłogi przed wilgocią.

Dlaczego podkład pod panele jest tak ważny?

Kolejnym ważnym etapem przed ułożeniem paneli jest wykonanie podkładu, dzięki któremu zwiększa się komfort użytkowania podłogi. Poza tym właściwy podkład pozytywnie wpływa na trwałość paneli podłogowych, a także ich właściwości izolacji termicznej i akustycznej. Jak informują specjaliści z firmy budowlanej Kro - Bud z Piasku w województwie śląskim, podkład dodatkowo umożliwia swobodną pracę paneli, które pod wpływem działania temperatury i wilgoci mogą nieco zmieniać swoją pozycję. Jako podkłady stosuje się np. naturalne materiały, jak korek lub tekturę falistą. Możliwe jest także zastosowanie sztucznych materiałów, np. pianek polietylenowych.

Podkład dobiera się odpowiednio do charakteru pomieszczenia, w którym montowane będą panele podłogowe. Jeśli tym miejscem jest korytarz, dobrym rozwiązaniem jest wybranie podkładu o zwiększonej wytrzymałości na obciążenie. Dzięki temu podłoga nie zostanie z czasem odkształcona. Z kolei tam, gdzie znajdować się będzie ogrzewanie podłogowe, najlepiej wybrać podkład o niskim oporze cieplnym. Natomiast w miejscach, które chcemy jak najlepiej wyciszyć, dobrze zastosować podkłady wyciszające. Tak przygotowani możemy rozpocząć montaż paneli podłogowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz