Artykuł sponsorowany

Jak odpowiednio przewozić ładunki wielkogabarytowe? - firma Stanzal

Jak odpowiednio przewozić ładunki wielkogabarytowe? - firma Stanzal

Przy wszelkiego rodzaju zakupach, czy wymianach towarów wielkogabarytowych, spotykamy się z problemem transportu. Niezależnie od tego, czy jest to nowa pralka, używana lodówka, czy drewno na budowę, transport trzeba przeprowadzić zgodnie z przepisami. W przeciwnym wypadku, osobie przewożącej grozić może zatrzymanie oraz grzywna, a co gorsze, uszkodzenie ładunku. Szczególnie istotne jest zwracanie uwagi na obostrzenia przy przewozie tzw. towarów ponadnormatywnych, które transportuje firma Stanzal z Łodzi.

Jak przewozić ładunki wielkogabarytowe?

W przypadku gdy do przewozu zostanie użyte auto osobowe małej lub średniej wielkości, nie wszystko może zmieścić się w bagażniku, nawet po złożeniu siedzeń. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy kierowcy jadą z otwartym bagażnikiem, albo listwami wystającymi przez okno. Przy każdym sposobie przewozu, trzeba stosować się do kilku zasad, które uchronią nas przed uszkodzeniem własnego lub czyjegoś auta, a także mandatem. Dlatego, transportując dany towar, należy umieścić go w taki sposób, aby przede wszystkim nie utrudniał on kierowania pojazdem. Ważne, aby się upewnić, że przewożony towar nie narusza stateczności pojazdu i nie ograniczał widoczności kierowcy. Nie może on też zasłaniać świateł mijania, kierunkowskazów, świateł hamowania, tablic rejestracyjnych, ani innych tablic informacyjnych, w które auto jest wyposażone. Może też się zdarzyć przypadek, w którym policja zatrzyma auto do ważenia. Nie może ono wtedy przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu (której wartość jest określona w dowodzie rejestracyjnym). Istotne są też gabaryty przewożonych przedmiotów oraz ich wygląd.

Szerokość pojazdu, wraz za ładunkiem nie może przekraczać 2,55 m. Przedmiot przewozu nie może także wystawać za tylną krawędź auta, na odległość większą niż 2 m, a wystający fragment należy oznaczyć czerwoną chorągiewką. Z przodu natomiast maksymalna odległość wynosi 0,50 m od przedniej płaszczyzny obrysu auta i 1,50 m od fotela kierowcy. Element wystający z przodu auta musi być oznaczony chorągiewką pomarańczową. Maksymalna wysokość ładunku nie może przekroczyć 4 m. Jeśli nie posiadamy własnego auta, lub nie jesteśmy w stanie spełnić powyższych wymogów, można skorzystać z usług transportowych firm takich jak Stanzal z Łodzi.

Przewóz ładunku samochodem transportowym

Warunki przewozu towarów samochodem transportowym są niemalże identyczne jak autem osobowym. Jest jednak kilka dodatkowych wymogów. Przede wszystkim w przypadku aut transportowych, nie można przekroczyć maksymalnej ładowności pojazdu (przy pojazdach transportowych, które można prowadzić z prawem jazdy na B1, jest to ładowność 3,5 t.). Ładunek musi być także odpowiednio zabezpieczony, za pomocą tzw. pasów transportowych. Mają one chronić przed zmianą położenia towarów (to jest przesunięcie się lub przewrócenie). Brak odpowiedniego zabezpieczenia towarów ponadnormatywnych może być niebezpieczne zarówno dla osób znajdujących się w pojeździe, jak i dla innych użytkowników drogi.

Czym są ładunki ponadnormatywne?

Ładunków wielkogabarytowych nie należy mylić z towarami ponadgabarytowymi. Mowa o nich wtedy, kiedy:

  1. Ładunek przekracza długość 16 metrów; szerokość 2,5 metra; bądź wysokość 4 metrów.

  2. Ładunek przekraczający masę 42 ton.

  3. Ładunek, którego nacisk na osie pojazdu lub zespół pojazdów przekracza normy określone dla określonego rodzaju drogi.

Organizacja przewozu wielkogabarytowego w ofercie firmy Stanzal

Firma Stanzal nie tylko oferuje realizację transportu wielkogabarytowego i ponadnormatywnego wraz z pilotażem. Doświadczeni logistycy zapewniają także kompleksową organizację tego typu przewozu. Mowa o planowaniu trasy przejazdu, metod zabezpieczenia ładunku czy przygotowania dla niego właściwej dokumentacji. Ponadto firma Stanzal przy największych zleceniach współpracuje z Zarządem Dróg oraz Policją.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz