Materiał Partnera

Jak odpowiednio dbać o szambo?

Jak odpowiednio dbać o szambo?

Osoby, których nieruchomości nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji koniecznością staje się korzystanie z szamba. Jednak, aby szambo służyło należycie, trzeba w odpowiedni sposób o nie dbać. Jakie kroki trzeba podejmować, aby szambo spełniało swoją funkcję?

Ogranicz zużycie wody

Jak mówi nam ekspert firmy Wini-Trans Patryk Władyczuk, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że szambo powinno nie tylko być miejscem gromadzenia ścieków, ale także miejscem, gdzie ścieki przechodzą różne naturalne procesy, dzięki czemu zmniejszają swoją masę i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Za procesy, które zachodzą w szambie, odpowiedzialne są bakterie, które potrzebują odpowiednich warunków. Dlatego, aby szambo działało prawidłowo, należy ograniczyć zużycie wody. Z urządzeń takich jak zmywarka czy pralka korzystajmy tylko wtedy, kiedy są one napełnione. Warto także korzystać z ekologicznych programów do prania i zmywania, które zużywają znacznie mniej wody. Jeśli czeka nas duże sprzątania, to warto rozbić sobie zmywanie czy pranie na kilka dni, aby nie zrzucać jednocześnie do ścieków dużo wody z detergentami. Warto pamiętać także o tym, aby mając szambo  korzystać z ekologicznych środków czyszczących oraz piorących. Dzięki temu bakterie nie będą niszczone przez bardzo silne chemiczne detergenty. Środki ekologiczne są tworzone z naturalnych substancji, które nie wpływają negatywnie na bakterie w szambie. Jeśli je wybierzemy, to na pewno zauważymy pozytywne efekty takiego rozwiązania, a nieczystości będą lepiej rozkładane przez bakterie.

Regularnie opróżniaj szambo

Bardzo ważne jest to, aby regularnie opróżniać szambo. Częstotliwość opróżniania szamba należy dostosować do tego, ile osób mieszka w domu i jak dużo wody zużywamy. Najlepszym sposobem na to, aby wiedzieć, kiedy trzeba opróżnić szambo, jest montaż odpowiedniego czujnika. Wybrać można zarówno proste czujniki mechaniczne z pływakiem, który unosi się, kiedy szamba jest powyżej określony poziom, albo postawić na czujniki elektryczne. Dzięki czujnikom opróżnianie szamba będzie bardziej komfortowe, a szambiarka pojawi się dokładnie wtedy, kiedy potrzebujesz z niej skorzystać. Od czasu do czasu, kiedy opróżniamy szambo, warto dokładnie je wymyć przy pomocy myjki ciśnieniowej. Dzięki temu usuniemy wszystkie osady oraz nieczystości, które się zgromadzają z biegiem czasu. Po takim czyszczeniu trzeba do szamba dolać odpowiednie preparaty, które pomogą zregenerować florę bakteryjną szamba i przywrócą jego sprawne działanie.

Opracowanie:
Bukowiec, Zielonogórska 2A
tel. 514 954 827
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz