Artykuł sponsorowany

Jak odnowić nagrobek?

Jak odnowić nagrobek?

Kamień bezustannie przebywający pod gołym niebem z czasem traci swój atrakcyjny wygląd. W zależności od materiału wykonania nagrobka, powinno się stosować różne środki do jego pielęgnacji. Już samo mycie może sprawić, że pomnik znów nabierze elegancji i blasku. Piękna płyta nagrobna pokazuje, że bliscy pamiętają o zmarłym i dbają o miejsce jego pochówku. Utrzymanie jej w dobrym stanie nie wymaga wiele pracy, a może znacząco poprawić wygląd.

Wiek płyty nagrobnej

Istotnym punktem renowacji nagrobka jest jego wiek. Jeszcze w XIX wieku głównym materiałem budulcowym pomników był piaskowiec. Ten materiał obecnie został wyparty przez częściej pojawiające się granit i marmur, chociaż nadal stosuje się piaskowiec na życzenie klienta. Z pewnością na tych najstarszych nagrobkach pojawiają się mech i grzyb. Warto zwalczyć je długotrwale przy pomocy specjalistycznych preparatów. Trudniej jest uzupełnić uszkodzone fragmenty i pęknięcia. Zakład kamieniarski Tomasz Jatczak oferuje fachową pomoc w renowacji pomników, nawet tych zabytkowych. Specjaliści pomogą dobrać odpowiednie materiały i wymienią te elementy, których naprawa nie będzie możliwa. Stosując specjalistyczne środki, odkażą i zabezpieczą nagrobek.

Jak czyścić nagrobek?

Mech i pleśń najłatwiej usuwa się przy pomocy drucianej szczotki, choć w przypadku marmuru lepsza będzie ścierka. Dobrym rozwiązaniem może być też szlifowanie powierzchni z pomocą magnetyzowanych segmentów ściernych. Takim materiałem bez wątpienia posłużyłby się profesjonalny kamieniarz. Trzeba jednak wiedzieć, że szlifowanie nie może odbywać się na sucho. Plamy pojawiające się na lastryku zmyć można denaturatem lub sodą oczyszczoną. Ten materiał jest odporny na ścieranie, ale dosyć szybko absorbuje wilgoć.

Czyszczenie nagrobków poleca się wykonywać dwa razy w ciągu roku. Zimowa impregnacja i letnie porządki sprawią, że pomnik będzie estetyczny przez dłuższy czas. Do mycia piaskowca najlepiej zastosować samą wodę. Czyszczenie będzie trwało długo, jednak na pewno nie spowoduje uszkodzeń kruchego materiału. Pomniki z granitu powinno się myć przy pomocy gorącej wody i niewielkiej ilości środków chemicznych, choćby płynem do mycia naczyń. Można go najpierw namoczyć, a dopiero potem przystąpić do mycia. W ten sposób brud szybciej zniknie z granitu. Konieczne może okazać się skorzystanie z usług specjalisty, jeśli uszkodzone zostaną litery na nagrobku. Uzupełnienia farby nie jest drogie, ale znacząco poprawia ich czytelność i prezencję całości.
Opracowanie:
Nowe Miasteczko, Gołaszyn 1
tel. 604 574 952
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz