Jak odnowić meble kuchenne?

Jak odnowić meble kuchenne?

Chcesz odświeżyć swoją kuchnię? Żeby to zrobić, nie musisz od razu kupować nowego kompletu mebli! Szafki kuchenne możesz z łatwością odnowić samodzielnie i to niewielkim kosztem. Będą ci potrzebne jedynie farby do mebli kuchennych, pędzel i papier ścierny. Przeczytaj, jak odnowić meble, by twoja kuchnia nabrała nowego wyrazu. Jaką farbę kupić i jak przygotować szafki do malowania.

Wymień stare uchwyty i wnętrza szafek

Świetnym pomysłem na odświeżenie wyglądu szafek kuchennych jest wymiana starych uchwytów. Nowoczesne modele sprawią, że kuchnia nabierze wyrazu – to niedroga, a efektowna zmiana. Dzięki wymianie uchwytów możesz także łatwiej osiągnąć dany styl wnętrza. Uchwyty nowoczesne, rustykalne, czy te w stylu industrialnym dostępne są w każdym markecie budowlanym.

Zastanów się również nad nowymi elementami wnętrza szafek. W wysokich i głębokich szafkach typu słupek warto zamontować system cargo, czyli kosze lub półki na stelażu, który wysuwa się po otwarciu szafki. Do szafki narożnej warto dokupić karuzelę, czyli półki obrotowe przymocowane do osi. Szuflady możesz doposażyć w kratownice lub specjalne przegrody pozwalające uporządkować przechowywane w nich przedmioty.

Świetnym trikiem, który pozwoli na wizualne odświeżenie wyglądu starych mebli, jest zdemontowanie przedniej listwy maskującej. Warto też pomyśleć o wymianie nóżek. Te proste zabiegi sprawią, że podłoga stanie się lepiej widoczna, a meble kuchenne będą wydawać się lżejsze i smuklejsze.

Przygotuj meble do malowania

Zanim przystąpisz do malowania szafek, zrób generalny przegląd ścianek korpusów, półek, frontów i cokołów. Powinieneś je dokładnie wyczyścić i sprawdzić, czy nie są uszkodzone. Warto przyjrzeć się również zawiasom w drzwiczkach i prowadnicom szuflad. Uszkodzone elementy należy wymienić na nowe. Z łatwością kupisz je w markecie budowlanym. Jeśli meble są bardzo zniszczone, być może warto zdecydować się na zakup nowego kompletu.

Przed przystąpieniem do malowania warto zdemontować uchwyty i gałki oraz drzwiczki. Następnym krokiem jest zmatowienie powierzchni mebli za pomocą papieru ściernego. To konieczne, aby nowa powłoka malarska miała odpowiednią przyczepność. W pierwszej kolejności użyj gruboziarnistego papieru ściernego, następnie wygładź podłoże i pozbądź się zadziorów za pomocą papieru drobnoziarnistego. Na koniec odkurz powstały podczas pracy pył i umyj meble mokrą ściereczką z dodatkiem detergentu.

Jakie farby do mebli kuchennych wybrać?

Drewniane fronty możesz pomalować wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna lub transparentną farbą, która podkreśli naturalny rysunek drewna. Pamiętaj jednak, aby przed przystąpieniem do malowania dokładnie odtłuścić powierzchnię mebli, a resztki starej farby zmyć rozpuszczalnikiem. Nową emalię nakładaj szerokim pędzlem zgodnie z kierunkiem słojów.

Fronty kuchenne z płyty MDF również możesz pomalować farbą akrylową. To uniwersalny produkt, charakteryzujący się odpornością na promieniowanie słoneczne czy szorowanie. W przypadku zniszczonych szafek z laminatu, pamiętaj o usunięciu okleiny (z łatwością zrobisz to za pomocą żelazka i papieru ściernego). Meble możesz pomalować farbą akrylową, a następnie polakierować. W zależności od techniki, którą wybierzesz, możesz uzyskać efekt przecierki lub gładkiej powierzchni.

Twoją uwagę mogą przykuć również tzw. farby renowacyjne. To specjalne produkty przeznaczone do odnawiania mebli kuchennych oraz innych powierzchni. Łatwo się je rozprowadza a ich użycie pozwala na osiągnięcie trwałego, a przy tym efektownego wykończenia. Ciekawy efekt daje również farba kredowa.

Jeśli masz wątpliwości, jakie farby do mebli kuchennych będą najlepsze, przyjrzyj się zaleceniom producenta i karcie technicznej produktu, w której opisane zostały obszary zastosowania danej emalii.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz