Materiał Partnera

Jak odbywa się regeneracja zacisków hamulcowych?

Jak odbywa się regeneracja zacisków hamulcowych?

Sprawne działanie układu hamulcowego ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aby po drogach poruszały się jedynie sprawne pojazdy, wszystkie auta przechodzą okresowe przeglądy. Nie zawsze jednak konieczna jest wymiana zużytych części – czasem bardziej opłaca się ich regeneracja. Tak jest choćby w  przypadku elementów układu hamulcowego. Sprawdź, na czym polega regeneracja zacisków hamulcowych.

Kiedy regeneracja opłaca się bardziej niż wymiana zacisków hamulcowych?

Wszelkie niesprawności powinny zostać wykryte podczas przeglądu pojazdu. Tak właśnie najczęściej się dzieje – większość właścicieli po odstawieniu samochodu do warsztatu lub na stację kontroli pojazdów dowiaduje się, że zaciski hamulcowe nie pracują prawidłowo. W  takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania: ich wymiana lub regeneracja.

Z punktu widzenia zwykłego właściciela pojazdu wymiana może być dobrym rozwiązaniem. Przedsiębiorstwa utrzymujące flotę pojazdów poszukują jednak oszczędności. Dlatego też na rynku działają takie firmy jak Wal-truck Artur Walczak, które zajmują się regeneracją zacisków hamulcowych. Regeneracja jest bowiem tańsza niż wymiana.

Na czym polega regeneracja zacisków hamulcowych?

Regenerację zacisków hamulcowych powinny przeprowadzać jedynie osoby, które posiadają doświadczenie. Zabieg polega na rozebraniu zacisku, a następnie dokładnym sprawdzeniu i  wymianie zużytych elementów. Praktyka jest zatem kluczowa – tylko fachowcy są w stanie prawidłowo ocenić, czy i które części zacisku mogą być w dalszym ciągu użytkowane, a które należy niezwłocznie zastąpić nowymi. Osoby, które samodzielnie chcą zadbać o swój samochód, powinny pamiętać, że sprawne działanie układu hamulcowego jest niezbędne, aby na drodze czuć się bezpiecznie. W tym przypadku lepiej zatem nie ryzykować, ale postawić na wsparcie osób pracujących w punktach diagnostycznych.

Jakie czynności, poza rozebraniem i wymianą zużytych elementów, wykonują fachowcy? Regeneracja zacisków hamulcowych często obejmuje również piaskowanie obudowy zacisku. Nie jest to koniecznością, choć warto pamiętać, że zregenerowany zacisk hamulcowy parametrami nie powinien odbiegać od nowego. Piaskowanie, a czasem nawet malowanie obudowy gwarantuje, że ta część układu hamulcowego będzie wyglądać jak nowa.

Choć regeneracja zacisków hamulcowych jest opłacalna, to jednak nie zawsze możliwa. Fachowcy nie są w stanie pomóc, jeżeli obudowa zacisku jest popękana. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wymiana tej części na nową. Prawidłowe umieszczenie elementu w układzie hamulcowym również warto powierzyć fachowcom.

Opracowanie:
Ponin, Widziszewska 14
tel. 783 701 921
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz