Jak ocieplić bramę garażową?

Jak ocieplić bramę garażową?

W garażu wykonujemy nie tylko różnego rodzaju prace techniczne, ale również magazynujemy wrażliwe materiały. Aby je zabezpieczyć, warto pomyśleć o ociepleniu bramy garażowej, które ureguluje temperaturę wewnątrz budynku i ograniczy straty energetyczne. Dowiedz się, jak ocieplić bramę garażową, jaki materiał najlepiej wybrać i o czym pamiętać podczas prac modernizacyjnych.

Jak wybrać dobre ocieplenie bramy garażowej?

Nieocieplona brama garażowa może przyczynić się do szybszego niszczenia wrażliwych części samochodowych, które przechowujemy w budynku i dużych strat energetycznych. Ocieplenie garażu nie jest jednak proste, ponieważ nie każda termoizolacja zda tu egzamin. O czym pamiętać, wybierając ocieplenie bramy garażowej? Przede wszystkim unikajmy ciężkich, grubych warstw, które mogłyby uniemożliwić swobodne otwieranie skrzydła. Pamiętajmy też, aby dostosować rodzaj termoizolacji do materiału, z jakiego jest wykonana brama.

Czym ocieplić garaż?

Przed przystąpieniem do ocieplania, dokładnie wyczyśćmy drzwi garażowe. Dzięki temu każdy materiał będzie się dobrze trzymał. Podpowiadamy, na jaki rodzaj ocieplenia możesz się zdecydować:

  • Folia termoizolacyjna – to dobre rozwiązanie, jeśli nie możemy sobie pozwolić na powiększenie grubości skrzydła bramy garażowej. Folię rozcinamy na pasy o odpowiedniej szerokości i przyklejamy na oczyszczonej i suchej powierzchni za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, na końcu zabezpieczając ją taśmą aluminiową. Dzięki temu drzwi garażowe będą elastyczne, a ich zwijanie i składanie nie będzie sprawiać nam problemu.
  • Mata izolacyjna – to kolejny materiał, który możemy wykorzystać, jeśli nie chcemy zwiększać ciężaru skrzydła. To elastyczny i dobrze przylegający do podłoża materiał, który nie powoduje powiększenia wymiarów bramy, jednocześnie zapewniając dobrą ochronę przed zimnem.
  • Styropian – ten uniwersalny materiał spisze się doskonale w garażu, w którym nie musimy obawiać się o grubość skrzydła i w standardowych konstrukcjach uchylnych. Aby izolacja była skuteczna, wystarczą nam około 3-4 centymetrowe płyty, które będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmienną temperaturę i wilgoć.
  • Pianka poliuretanowa – jest to natryskowa izolacja cieplna sprzedawana w puszkach. Piankę nakłada się za pomocą pistoletu. To lekki, odporny na wilgoć, pleśń i dobrze przylegający do powierzchni materiał. Wykonując ocieplenie za pomocą pianki, pamiętajmy o zachowaniu kwestii bezpieczeństwa – odpowiednim ubraniu, masce i okularach. Po zastosowaniu brama garażowa powinna zostać wywietrzona.

Brama garażowa ocieplana – czy warto kupić „gotowca”?

Termoizolację garażu warto zaplanować jeszcze podczas projektowania obiektu i jego poszczególnych elementów. Jeśli dopiero planujemy budowę garażu, możemy zdecydować się na zakup drzwi garażowych, które zostały fabrycznie wyposażone w materiał termoizolacyjny.

W ocieplanych bramach garażowych warstwa termoizolacyjna znajduje się między zewnętrzną a wewnętrzną warstwą skrzydła. Wśród wyrobów tego rodzaju najlepsze są bramy segmentowe, które składają się z segmentów wypełnionych pianką poliuretanową, wyposażone w uszczelki, które dodatkowo chronią wnętrze garażu przed utratą ciepła. Mają one najlepsze parametry, jeśli chodzi o termoizolacyjność. Możemy zdecydować się również na bramy garażowe dwuskrzydłowe ocieplane.

Cena gotowych drzwi garażowych ocieplanych jest droższa, niż artykułów bez izolacji, jednak warto w nie zainwestować. Plusem będzie obniżenie rachunków za ogrzewanie i zwiększenie komfortu cieplnego budynku. A kiedy brama nieocieplona jest lepszym rozwiązaniem? Zdecydujmy się na nią, gdy planujemy zakup lub budowę garażu wolnostojącego.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz