Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

W twoim domu pojawił się kot? Czas nauczyć go korzystania z kuwety. To nic trudnego - jeśli toaletę zorganizujemy w taki sposób, by wydawała się zwierzęciu najodpowiedniejszym miejscem do zaspokojenia potrzeb. Wynika to z instynktownej potrzeby zagrzebywania swoich odchodów. Od czego zacząć naukę? Co robić, gdy mimo wszystko kot nie korzysta z kuwety?

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie kuwety

Aby bez trudu nauczyć kota korzystania z kuwety, trzeba najpierw odpowiednio ją przygotować. Warto wybrać kuwetę, która:

  • jest otwarta - na początek taki model będzie najlepszy, kuweta zamknięta co prawda zapewnia intymność, ale korzystanie z niej może nie wydać się zwierzakowi naturalne,
  • posiada niskie brzegi - jeśli w twoim domu pojawił się mały kociak, może mieć on trudność z wdrapaniem się do wysokiej kuwety,
  • posiada rozmiar zapewniający kotu swobodę ruchów,
  • jest wypełniona bezzapachowym żwirkiem, który najbardziej przypomina naturalne podłoże.

Kuwetę najlepiej ustawić w spokojnym, odosobnionym miejscu, z dala od innych stref, z których korzysta nasz pupil. Kot powinien mieć do niej stały dostęp. Jeśli znajduje się ona w łazience - drzwi do pomieszczenia powinny być zawsze uchylone.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Nauka korzystania z kuwety nie powinna sprawić trudności nawet początkującym właścicielom kotów. Zazwyczaj wystarczy pokazać ją kotu i przegrzebać żwirek łopatką, aby zwierzak dostrzegł walory podłoża. 

Jak możesz jeszcze przekonać pupila, aby z niej skorzystał:

  • jeśli kot wyraźnie szuka miejsca na załatwienie swoich potrzeb, zanieś go do kuwety,
  • gdy pupilowi zdarzy się załatwić w innym miejscu, przenieś odchody do kuwety,
  • kuwetę ustaw w miejscu, które kot wybrał na swoją toaletę i stopniowo przesuwaj w pożądaną lokalizację,
  • postaraj się usuwać zapach odchodów z niepożądanych miejsc, aby kot nie chciał skorzystać z nich ponownie
  • gdy pupil załatwi się w przeznaczonym do tego miejscu, nagrodź go smakołykiem.

kuweta dla kota

Czego unikać podczas nauki?

Koty to stworzenia, które bardzo dbają o higienę, więc najprawdopodobniej nauka przyniesie szybkie rezultaty. Niestety początkujący opiekunowie łatwo mogą popełnić błąd podczas tej procedury.

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim należy pamiętać, że choć znajdowanie odchodów w niepożądanych miejscach jest uciążliwe, nie wolno karać kota za takie sytuacje. W przeciwnym razie zwierzę skojarzy załatwianie swoich potrzeb ze stresem i jeszcze trudniej będzie mu robić to w wyznaczonym miejscu. 

Nie wolno też na siłę wkładać kota do kuwety. Gdy nauka się dłuży, trzeba uzbroić się w cierpliwość i otoczyć zwierzaka miłością – wówczas najszybciej nauczy się oczekiwanych zachowań.

Co zrobić, gdy kot nie korzysta z kuwety?

Twój kot ma trudności z konsekwentnym korzystaniem z kuwety lub nagle przestaje z niej korzystać? Jeśli zacznie on załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w domu, umów się na wizytę do weterynarza, aby wykluczyć problemy zdrowotne. Niektóre choroby mogą bowiem zniechęcać kota do korzystania z kuwety.

Jeśli w domu jest więcej kotów, upewnij się, że nie utrudniają one nowemu pupilowi korzystania z toalety. Odpowiednia ilość kuwet w domu z pewnością pomoże rozwiązać ten problem.

Problemem może być też czystość kuwety. Staraj się ją regularnie sprzątać. Sprawdź też poziom żwirku. Większość kotów woli cienką, nie przekraczającą 5 cm warstwę podłoża. Jeśli twój pupil jest szczególnie kapryśny, rozważ zakup kuwety samoczyszczącej.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży