Artykuł sponsorowany

Jak nas widzą tak nas piszą – wybieramy tynk elewacyjny

Jak nas widzą tak nas piszą – wybieramy tynk elewacyjny

Elewacja to jeden z bardziej reprezentacyjnych elementów domu. Warto jednak pamiętać, że jej zadaniem jest nie tylko ozdobienie fasady domu, ale również ochrona ścian przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, rozwojem grzybów czy uszkodzeniami. Zanim przystąpimy do prac zastanówmy się dobrze nad wyborem najlepszego jej rodzaju. W chwili obecnej tynki elewacyjne to najpopularniejszy materiał wykorzystywany przy wykańczaniu zewnętrznych ścian budynków.

Tynki elewacyjne – trwałość i różnorodność

Obecnie bogata kolorystyka i różnorodność faktur tynków elewacyjnych przekładają się na coraz większą popularność tego rozwiązania. W zależności od rodzaju ściany i jej wykończenia wykorzystywane mogą być są tzw. tynki grubowarstwowe cementowo-wapienne układane bezpośrednio na murze. Są one odpowiednie dla ścian jedno- oraz trójwarstwowych. W przypadku ścian dwuwarstwowych układany jest tynk cienkowarstwowy. Stosuje się go przy wykończeniu metodą lekką mokrą, którą  wykorzystuje wiele firm, w tym również Ergol Mionkowski Krzysztof. Jest to rozwiązanie najczęściej spotykane.  Elewacje tego typu nakłada się na ocieplenia ze styropianu lub wełny mineralnej, a niekiedy także na beton oraz tynki cementowe i cementowo-wapienne. Przy wyborze odpowiedniego tynku warto wziąć pod uwagę charakter budynku oraz usytuowanie domu, np. czy znajduje się on w bliskiej odległości od drzew, zbiorników wodnych lub szlaków komunikacyjnych. Te informacje również mogą mieć wpływ na dobór odpowiedniego materiału. W zależności od rodzaju zastosowanego w nich spoiwa rozróżnia się:

  • tynki mineralne – produkowane z cementu z dodatkiem polimerów. Ze względu na dobrą ochronę przed rozwojem mikroorganizmów można nimi wykończyć elewację domów, wokół których rosną drzewa, usytuowanych w pobliżu jezior lub innych zbiorników wodnych. Są odporne na deszcz, ale jednocześnie dobrze przepuszczają parę wodną.
  • tynki akrylowe – powstają z wykorzystaniem żywic akrylowych. Ich zaletami są elastyczność, łatwość układania, dobra przyczepność, mała nasiąkliwość, odporność na czynniki atmosferyczne, zabrudzenia i uszkodzenia.
  • tynki silikatowe – w tym przypadku spoiwo stanowi potasowe szkło wodne. Utwardzają się one pod wpływem dwutlenku węgla, dzięki czemu sprawdzają się w rejonach przemysłowych. Są również odporne na zabrudzenia. Tworzą trwałą powłokę elewacyjną i mają bardzo dobre parametry mechaniczne. Wyróżniają się wysoką przepuszczalnością pary wodnej.
  • tynki silikonowe – uznawane są za najlepsze spośród tynków cienkowarstwowych. Użyte spoiwo silikonowe zabezpiecza przed nasiąkliwością, nie ograniczając paroprzepuszczalności. Specjalna powłoka tworząca się na warstwie tynku silikonowego sprawia, że przy opadach deszczu zmywane są zanieczyszczenia i przez to są one określane mianem „samoczyszczących”.

Warto jednak pamiętać, że, aby nasza elewacja była trwała i piękna, nie wystarczy tylko wybór odpowiedniego tynku – należy zadbać także o doświadczonych fachowców, którzy ją wykonają.

Komu zlecić wykonanie elewacji

Samodzielne wykonanie takich prac jest możliwe. Jednak praca bez niezbędnej wiedzy i odpowiednich narzędzi narazić nas może na dodatkowe koszty, które mogą pojawić się w wyniku naszych działań. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zdać się na doświadczonych fachowców. Wtedy warto zgłosić się do firmy Ergol Mionkowski Krzysztof z siedzibą w Rybakowie, która od wielu lat świadczy usługi remontowo-budowlane. Zajmują się oni przede wszystkim elewacjami domów i bloków. Specjalizują się również w wykonywaniu wykończenia wnętrz, montażu tynków gipsowych oraz ocieplaniu domów. Swoim klientom oferują również wylewanie posadzek i układanie parkietów. Ergol Mionkowski Krzysztof to doświadczeni fachowcy, którzy służą doradztwem na każdym etapie prac, nowoczesne narzędzia oraz rzetelność i profesjonalizm.

Tynki elewacyjne, oprócz swoich właściwości ochronnych, mają za zadanie podkreślić charakter budynku. Bogactwo kolorów, struktur i rodzajów tynków dostępnych na rynku powoduje, że jest to materiał uniwersalny, który sprawi, że nasz dom przez długie lata będzie wyjątkowy. 


 


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz