Artykuł sponsorowany

Jak napisać pozew o rozwód?

Jak napisać pozew o rozwód?

Orzeczenie o ustaniu pożycia małżeńskiego wydać może tylko i wyłącznie sąd. Sprawy rozwodowe odbywają się zaś na podstawie pozwu o rozwód. Jest to dokument o charakterze urzędowym, dlatego musi spełniać cechy pisma sądowego. Nieprawidłowo przygotowany pozew może być przez sąd skierowany do poprawy lub w całości odrzucony. Ważne jest zatem to, by dobrze sporządzić ten dokument, w czym pomagają kancelarie adwokackie m.in. specjalizujące się w prawie rodzinnym i opiekuńczym. Odradzane jest zaś korzystanie z gotowych wzorów, które dostępne są w Internecie.

Elementy pozwu o rozwód

Pozew o rozwód można stworzyć w wersji bez orzekania o winie lub z orzekaniem o winie jednego małżonka. Niezależnie od rodzaju pozwu, zawsze musi on składać się z kilkunastu ważnych elementów. Pozew musi zachować również formę formalną oraz musi spełniać urzędowe wymogi. Dokument bezsprzecznie zawiera następujące informacje:

  • dane powoda,
  • dane pozwanego,
  • określenie sądu, do którego pozew jest kierowany,
  • wniosek powoda o rozwiązanie małżeństwa,
  • zwięzły opis dotyczący przebiegu małżeństwa,
  • zwięzłe i klarowne uzasadnienie, które potwierdza trwały i zupełny rozkład małżeństwa,
  • podpis,
  • załączniki (m.in. potwierdzenie dokonania opłaty w wysokości 600 zł; odpis pozwu wraz z załącznikami; odpis skrócony aktu małżeństwa oryginał wraz z kserokopią).

Pozew o rozwód musi zostać dostarczony – osobiście lub listem poleconym – do odpowiedniego sądu okręgowego. Musi go również uzyskać Pozwany.

Właściwość sądu przy sprawach rozwodowych

Orzekaniem w sprawach o rozwód zajmują się sądy okręgowe według określonych właściwości sądu. Pozew rozwodowy musi być zatem wniesiony do sądu, do którego przypisane jest wspólnie miejsce zamieszkania małżonków. Jeśli obie strony nie przebywają w nim stale, sprawę rozwodową będzie prowadził sąd w tym okręgu, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego.

W kasie sądy należy też wnieść stosowną opłatę tzw. wpis stały w kwocie 600 złotych. Obecnie istnieje też możliwość przesłania pieniędzy na wskazany rachunek bankowy sądu.

Wnioski dodatkowe dołączone do pozwu o rozwód

Pozew o rozwód może być również rozszerzony o dodatkowe wnioski, które będą rozpatrywane przed sąd. Najczęściej muszą one być opatrzone stosowaną dokumentacją potwierdzającą rację czy roszczenia Powoda. Do wniosków, które załączane są do pozwów o rozwód, zalicza się:

  • wniosek o możliwość wyłącznego korzystania ze wspólnego mieszkania, na czas rozstrzygnięcia sądowego,
  • wniosek o przyznanie wyłącznej opieki nad dzieckiem,
  • wniosek o dokonanie podziału majątku przy procesie rozwodowym,
  • wniosek o zasądzenie na rzecz Powoda kosztów procesów,
  • wniosek o zasądzenie zobowiązania pozwanego do alimentów na dzieci,
  • wniosek o zasądzenie zobowiązania pozwanego do alimentów na małżonka.

Część z wymienionych wniosków może zostać pozytywnie rozpatrzonych przez sąd tylko w przypadku orzeczenia o winie małżonka za rozkład pożycia małżeńskiego.

Dlaczego należy tworzyć pozew rozwodowy z adwokatem?

Pozew rozwodowy to pierwszy krok ku rozwiązaniu małżeństwa, dlatego powinien być on dobrze przygotowany. Od tego zależy między innymi to, jak długo trzeba będzie oczekiwać na pierwszą rozprawę. Pozew określa również roszczenia Powoda, które muszą być dobrze uzasadnione i zgodne ze stanem faktycznym. To one wywołują konkretne konsekwencje prawne, dlatego powinny być wnikliwie omówione z takimi ekspertami jak z mecenasem Katarzyną Kot z kancelarii adwokackiej działającej w miejscowości Limanowa. Adwokat między innymi doradzi, jak walczyć o majątek już w trakcie sprawy rozwodowej czy jak przejść przez rozwód w sposób polubowny.

Rozwodzący się małżonkowie powinni również współpracować z kancelarią adwokacką w ramach zastępstwa procesowego. Dzisiaj wsparcie adwokata na sali rozpraw jest bardzo ważne. Podkreślić bowiem warto, że obecnie procesy sądowe są bardzo sformalizowane, a to oznacza, że sprawę wygrywa strona, która dobrze przedstawi swoje roszczenia i ich uzasadnienia. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz