Materiał Partnera

Jak należy wymienić chłodnicę klimatyzacji?

Jak należy wymienić chłodnicę klimatyzacji?

Chłodnica klimatyzacji, inaczej zwana skraplaczem, należy do jednego z głównych elementów, z którego składa się układ klimatyzacji. Umiejscowiony jest on na przodzie samochodu, a jego konstrukcja jest bardzo delikatna, dlatego tak bardzo narażony jest na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Niesprawny skraplacz najczęściej prowadzi do zaburzeń pracy układu klimatyzacji. Jak zatem wymienić go, by uniknąć niechcianych usterek? 

Czym jest chłodnica klimatyzacji?

Chłodnica klimatyzacji, jak już zostało wspomniane, stanowi podstawowy komponent układu klimatyzacji, którego zadaniem jest oddawanie do powietrza ciepła, pochodzącego z czynnika chłodniczego, a więc najprościej mówiąc, zamienia on  gazy w ciecz. Chłodnica klimatyzacji odgrywa więc kluczową rolę w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury w samochodzie. Niestety, skraplacz narażony jest na liczne uszkodzenia mechaniczne, spowodowane np. uderzeniami kamieni spod kół, czy kontaktem ze środkami chemicznymi podczas mycia samochodu. Dlaczego? Nie jest on niczym zabezpieczony, a jego umiejscowienie na przodzie maski, sprawia, że jest on szczególnie wyeksponowany na zanieczyszczenia.

Warto wspomnieć, że do  prawidłowej i wydajnej pracy kondensatora, niezbędny jest swobodny przepływ powietrza między lamelami, dlatego tak ważne jest regularne usuwanie z nich zanieczyszczeń, takich jak zaschnięte owady czy błoto. Jak tłumaczy specjalista z firmy Grapow, niedrożność chłodnicy klimatyzacji prowadzić może do jej poważnej awarii.

Wymiana skraplacza klimatyzacji - rady

Niestety, ale gdy skraplacz klimatyzacji ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jej samodzielne wykonanie możliwe będzie jedynie wtedy, gdy posiadamy odpowiednią wiedzę i narzędzia. Warto też dodać, że specjaliści zalecają przy wymianie chłodnicy klimatyzacji, wymianę wszelkich uszczelniaczy.

Przede wszystkim, należy pamiętać, by wybrać taki sam lub bardzo podobny skraplacz do tego, który wymieniamy. Ponadto, koniecznie należy zwrócić uwagę, by odległości między montowanym skraplaczem a chłodnicą była identyczna, jak przed wprowadzonymi zmianami - niezmiernie ważnym aspektem jest także dokładne oczyszczenie z zanieczyszczeń tej przestrzeni.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz