Artykuł sponsorowany

Jak nakładać tapetę z włókna szklanego?

Jak nakładać tapetę z włókna szklanego?

Przyklejanie tapet jest jednym z bardziej popularnych sposobów na dekorowanie ścian. Tradycyjnie korzysta się z tapet papierowych, winylowych lub tekstylnych, które mają wykonane na swej powierzchni kolorowe nadruki i rozmaite wzory. Do ozdobienia ścian można jednak wykorzystać także tapety z włókna szklanego, które różnią się zarówno swoim wyglądem, jak i funkcjonalnością oraz sposobem montażu.

Czym charakteryzują się tapety z włókna szklanego?

Włókno szklane to materiał powstający w wyniku stopienia szkła i wytworzenia z niego cienkiej przędzy, która jest następnie tkana, tworząc strukturę o bardzo wysokiej wytrzymałości. Zachowuje ona dobrą elastyczność, a przy tym wyróżnia się dużą odpornością na przebicie i rozerwanie, często jest więc używana jako osnowa dla materiałów, które muszą łączyć w sobie giętkość z wytrzymałością mechaniczną. Tapety z włókna szklanego przypominają tkaninę o gęstym splocie, wyróżniają się jednak tym, że na ich powierzchni widnieje wyraźny wzór, będący motywem dekoracyjnym. Choć tapety są produkowane w jasnych wybarwieniach, ich powierzchnia wymaga pomalowania na wybrany kolor, dzięki czemu pokryte nimi ściany staną się barwne i zyskają ciekawą fakturę.

Montaż tapet wykonanych z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego są mocowane przy pomocy specjalnego kleju o dość gęstej konsystencji. Można go nanosić na oczyszczone i wyrównane podłoże, które powinno być pozbawione tłustych plam oraz pozostałości innych substancji. W przypadku tynków konieczne może być dodatkowe zagruntowanie powierzchni. Klej oferowany przez producenta chemii budowlanej marki DÜFA oraz ProfiTec można nakładać m.in. na tynki cementowe, wapienne, a także na ściany wykończone gładzią gipsową czy płyty kartonowo-gipsowe. Warstwa kleju powinna mieć jednolitą grubość i obejmować pas odpowiadający wymiarom używanej rolki. Najwygodniej nanosi się go przy pomocy typowego ławkowca. Sam montaż tapety przebiega podobnie jak w przypadku tapet papierowych – poszczególne paski przykleja się od sufitu, rozwijając i lekko dociskając materiał przy pomocy szpachelki. Po wyschnięciu kleju tapeta może zostać pomalowana np. przy wykorzystaniu farby akrylowej lub lateksowej.

Dlaczego warto zdecydować się na użycie tapet z włókna szklanego?

Tapety z włókna szklanego mają bardzo wysoką trwałość wynoszącą nawet 30 lat. Ich powierzchnię trudno uszkodzić, są też odporne na wilgoć i wodę, a jednocześnie paroprzepuszczalne, nadają się więc do łazienek i kuchni. Sprawdzają się znakomicie na powierzchniach, gdzie mogą pojawiać się pęknięcia. Ich plusem jest możliwość malowania ich na różne kolory, co pozwala na szybką i tanią zmianę wystroju, a proces ten może być powtarzany wielokrotnie. Powierzchnie pokryte tapetą z włókna szklanego łatwo też utrzymać w czystości.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz