Materiał Partnera

Jak na co dzień dbać o środowisko naturalne?

Jak na co dzień dbać o środowisko naturalne?

Tematy ochrony środowiska i ekologii, w ostatnich latach zdają się nie schodzić z pierwszych stron gazet oraz przekazów medialnych. Intensywna eksploracja oraz zainteresowanie tym obszarem pokazują, że jest to kwestia niezwykle ważna i kluczowa dla przyszłości naszej planety. Okazuje się bowiem, że już pojedyncze i pozornie nic nieznaczące działania, mogą odmienić jej losy. Jakie proste działania można wdrożyć od zaraz?

Zastanów się zanim zakupisz

Poważny problem z nadmiarem odpadów wynika z niesłabnących zapędów konsumenckich, jakie przejawiamy każdego dnia. Decyzje zakupowe podejmujemy spontanicznie i pod wpływem emocji, nie zwracając większej uwagi na długofalowe skutki obejmujące przecież nie tylko ubytek cyfr na naszych kontach bankowych. Wiadomo bowiem, że wyprodukowanie każdej rzeczy niesie za sobą daleko idące skutki dla środowiska naturalnego, które ponosi koszty w postaci zużycia wody, energii cieplnej oraz wykorzystania szeregu innych zasobów. Przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów warto zastanowić się, czy konkretna rzecz jest nam rzeczywiście potrzebna, bądź czy nie można nabyć jej z drugiej ręki lub w formie bardziej przyjaznej środowisku. Przed wyprawą do centrum handlowego warto też stosować się do tzw. hierarchii wyboru, opierającej się na pięciu działaniach, jakie możemy rozważyć zanim podejmiemy decyzję o nabyciu konkretnego przedmiotu:

  • użyj tego co już masz,
  • pożycz,
  • wymień,
  • zrób samodzielnie,
  • kup.

Jeśli dana rzecz jest nam rzeczywiście potrzebna i świadomie decydujemy się na jej zakup, starajmy się maksymalnie przedłużyć jej cykl życia, wykorzystując ją w stu procentach.

Zamień jednorazówki na materiały o wielokrotnym zastosowaniu

Opakowania plastikowe mogą rozkładać się nawet do 1000 lat. Problemem jest jednak nie tylko czas, ale również wysoka toksyczność tych odpadów. Często niestety nie trafiają one do miejsc w których można poddać je recyklingowi, ale do ziemi i wód, gdzie szkodzą organizmom żywym. Już dziś badacze są w stanie zidentyfikować mikroplastik w zasiedlających morza i oceany tkankach zwierząt, co zaburza ich funkcjonowanie i zagraża życiu. To niezwykle niebezpieczne zjawisko na które mamy wpływ, na przykład podejmując codzienne decyzje konsumenckie. Przykładowo zamiast sięgania po plastikowe torebki na zakupy, które są niezwykle nietrwałe i zazwyczaj wyrzucane po zaledwie jednym użyciu, powinniśmy korzystać z wielorazowych siatek materiałowych. W dzisiejszych czasach najczęściej mają one atrakcyjne wzory i desenie, co sprawia, że korzystanie z nich jest nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale również przyjemne. Jest to także działanie opłacalne dla naszego portfela, gdyż koszt zakupu będzie długofalowo niższy, aniżeli nabywania reklamówek jednorazowych przy każdym wyjściu do sklepu. Drugim krokiem w tym obszarze, który staje się coraz szerzej zauważany wśród osób o ekologicznym podejściu, jest używanie na co dzień własnej butelki na wodę czy inne napoje. Jest to inwestycja korzystna zarówno dla środowiska, jak i dla naszego portfela. Nabywając każdego dnia w drodze do pracy małą butelkę wody mineralnej popularnej marki za kwotę 1,46 zł, rocznie wydajemy na ten cel ponad 360 zł (przy 221 dniach pracujących). Mała butelka wielokrotnego użytku, to wydatek zazwyczaj około 30 złotych, co w połączeniu z w pełni bezpieczną wodą miejską, pozwala nam zaoszczędzić spore kwoty. To kolejny krok potwierdzający, że ochrona środowiska jest dobra nie tylko dla naszych portfeli, ale przede wszystkim dla samej Matki Natury.

Nie zapominaj o recyklingu

Recykling stanowi jedną z najważniejszych form ochrony środowiska, nie zawsze jesteśmy bowiem w stanie uniknąć zakupu produktów mających negatywny wpływ na nasze otoczenie. Jednym z przykładów „zła koniecznego” jest zakup baterii. Tylko w naszym kraju, sprzedawanych jest ponad 400 mln ich sztuk, niestety wciąż nie wszystkie po okresie użytkowania znajdują się w przeznaczonym do tego miejscu. Ich recykling jest jednak absolutnie konieczny. Baterie zawierają bowiem wiele niebezpiecznych substancji mających destrukcyjny wpływ na całe nasze ciało, począwszy od układu nerwowego, przez nerki, płuca aż po wątrobę. Zaledwie jedna, niechybnie wyrzucona, bateria może wpłynąć na skażenie aż jednego metra sześciennego ziemi. Jedynym logicznym wyjściem, aby uniknąć tej sytuacji jest recykling. Jedną z firm zajmujących się realizacją tych działań jest Karat Elektro Recykling S.A. z siedzibą w Toruniu. Dzięki jej działaniom, można odzyskać aż 99,5 proc. składników, które zostały wykorzystane do wyprodukowania baterii, które to półprodukty mogą po raz kolejny wejść do obiegu i posłużyć do wytworzenia kolejnych, potrzebnych nam produktów.

Zasoby środowiska naturalnego podlegają wyczerpaniu. Zadbaj, aby jak najwięcej z nich ponownie znalazło się w cyklu produkcyjnym i zostało poddanych ponownemu użytkowaniu. Zakup siatkę wielokrotnego użytku, nie kupuj wody w jednorazowych butelkach i poddawaj recyklingowi wszystkie toksyczne materiały.   

Opracowanie:
Toruń, Polna 115
tel. 56 658 90 51
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz