Artykuł sponsorowany

Jak musi być wykonana opaska wokół domu?

Jak musi być wykonana opaska wokół domu?

Ściany budynku jednorodzinnego powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W związku z tym niezbędne jest wykonanie właściwej hydroizolacji oraz drenażu. Ochronę taką może jednak wspomóc opaska wokół domu wykonana z przepuszczalnych materiałów. Poza tym zadaniem, taki element pomoże także urozmaicić otoczenie, będąc ciekawą dekoracją architektoniczną.

Pozornie nieobowiązkowy element

Niektóre części architektoniczne domu nie muszą znajdować się w projekcie, co przekłada się na zaoszczędzenie budżetu przeznaczonego na jego budowę. I choć ich obecność nie jest wymogiem, to jednak brak może okazać się z czasem kłopotliwy w użytkowaniu budynku. To takich elementów zalicza się między innymi brukowana opaska układana przy cokołach. Mogłoby się wydawać, że stanowi ona wyłącznie funkcję ozdobną. Po części jest to prawda, jednakże ma ona znacznie ważniejsze zadanie – zabezpieczenie ścian domu przed wilgocią. Chroni również mury przed zabrudzeniami oraz zniszczeniem na przykład wrastającymi w izolację korzeniami posadzonych w pobliżu drzew. Niemniej jednak, aby opaska dobrze odgrywała swoją rolę, należy zadbać o jej poprawne wykonanie, dlatego warto zdać się na fachowców, na przykład z firmy budowlanej Fudal, działająca na terenie Małopolski.

Przepuszczalność to podstawa

Niegdyś za tego rodzaju element uważano betonowy chodnik, co niestety powodowało nieustanne gromadzenie się pod nim wilgoci i efekt odwrotny do zakładanego. Ma to znaczenie zwłaszcza przy domach podpiwniczonych, dlatego najważniejsza cecha opasek wokół domu to przepuszczalność. Gromadząca się bowiem woda opadowa musi mieć możliwość swobodnego odparowania z gruntu. Warto również pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie nie może zastąpić poprawnie zrobionego drenażu i stanowić samodzielnej hydroizolacji.

Poza właściwym odprowadzaniem gromadzącej się wody przydaje się również jako ścieżka komunikacyjna wokół domu lub utwardzone podłoże do ustawienia rusztowania bądź drabiny. W takiej sytuacji lepiej, aby jej szerokość była większa niż standardowe 40 cm i wynosiła co najmniej 80-150 cm. Można takie poszerzenie zastosować wyłącznie miejscowo, na przykład w punkcie, gdzie na dachu zlokalizowane są stopnie kominiarskie.

Dobór materiału

W związku z zachowaniem zasady przepuszczalność, obecnie nie stosuje się do wykonywania betonu lub podsypek cementowo-piaskowych. Oczekiwane efekty dają opaski z kostki brukowej lub płyt chodnikowych. Dobrze jest dopasować je w taki sposób, aby nie tylko tworzyły ciekawy element dekoracyjny, ale również wpasowały się w architekturę samego budynku. Mowa tutaj przede wszystkim o kolorze materiału. Jego dobór jest o tyle istotny, że zbyt kontrastowy będzie przytłaczać sam budynek i go zdominuje, natomiast identyczny z barwą fasady wpłynie niekorzystnie na proporcje domu. Najlepiej zdecydować się na odcień nieco ciemniejszy niż elewacja. Inne popularne materiały to z kolei kruszywa w postaci żwiru, otoczaków lub grysu układane na geowłókninie. Taka opaska jednak nie będzie mogła być wykorzystywana jako element komunikacyjny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz