Materiał Partnera

Jak można wykorzystać palety?

Jak można wykorzystać palety?
Drewniane palety są powszechnie wykorzystywane jako podpora do składowania towarów. Dzięki nim łatwo transportować je z miejsca na miejsce, na przykład przy użyciu dźwigów lub wózków widłowych. Współcześnie znaleziono jednak o wiele więcej sposobów na maksymalne wykorzystanie palet, zwłaszcza tych, które nie będą stosowane wielokrotnie. W jaki sposób można zrobić użytek z drewnianych palet?

Transport i logistyka

Jak zostało już wspomniane we wstępie, palety drewniane są skierowane głównie do producentów, aby ułatwić im składowanie oraz transportowanie towarów. Najpopularniejszym i najsolidniejszym rozwiązaniem są palety solidne i wytrzymałe na eksploatację.  Drewniane palety wykorzystywane w logistyce charakteryzują się wyjątkowo mocną i solidną budową, będą sprawdzały się w przypadku nawet dużego obciążenia. Zakup palet bez licencji może skutkować słabą trwałością oraz licznymi uszkodzeniami i błędami drewna.

Specyficzna budowa palety umożliwia stabilne transportowanie jej przy pomocy wózków widłowych lub dźwigów na spore dystanse i wysokości. Dzięki temu przy jednym transporcie można przewieźć o wiele więcej towarów. Transport i logistyka to najpopularniejszy kierunek wykorzystania palet, ale nie jedyny!

Nowoczesne meble

Drugim kierunkiem wykorzystania jest produkcja mebli, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna. Industrialny surowy styl zdobywa serca wielu osób na całym świecie. Palety do produkcji mebli można zakupić między innymi u cieszącego się dobrą opinią producenta, jakim jest firma Juro-Trans, której siedziba znajduje się w miejscowości Kowary. Przedsiębiorstwo nie tylko zajmuje się produkcją palet, ale też samodzielnie pozyskuje drewno, z którego są one wytwarzane.

Zalety mebli z palet:

 • Trwałość – palety są wykonane w 100% z drewna, dlatego charakteryzują się niezwykłą trwałością, nie ulegają zniszczeniu pod wpływem eksploatacji tak szybko, jak meble z płyty i okleiny.
 • Możliwość renowacji – meble z palet bardzo łatwo odnowić, poprzez wymianę metalowych elementów (jeśli po wielu latach ulegną korozji), zeszlifowanie powierzchni i jej zaimpregnowanie.
 • Dowolna aranżacja – na rynku można znaleźć setki przeróżnych farb do malowania drewna, a także wosków, olejów oraz lakierów, które dają naturalny efekt surowego drewna. Na blaty szafek i stołów często stosuje się szkło, natomiast w przypadku sof, łóżek i puf – materace oraz poduchy.
 • Innowacyjny styl – meble z palet mimo rosnącej popularności, nadal są uznawane za rozwiązanie bardzo nowoczesne i wprowadzające wiele świeżości do wnętrza. Sprawdzą się zarówno w innowacyjnych mieszkaniach, jak i klasycznych drewnianych domków letniskowych.
 • Ekologia – do produkcji mebli z palet częstą są wykorzystywane materiały, które nie zostaną użyte ponownie. Co więcej, są one całkowicie naturalnym surowcem, dlatego podczas ich wytwarzania nie ucierpi środowisko naturalne. Wyrzucone niemal w 100% ulegają szybkiej biodegradacji (z wyjątkiem metalowych łączników).

Popularne typy mebli

Odkąd hobbyści zaczęli pokazywać wykonane przez siebie meble na portalach społecznościowych, firmy meblarskie wychodzą naprzeciw i coraz więcej producentów wypuszcza własne serie mebli z palet. Produkując meble na sprzedaż, należy pamiętać, aby zaopatrywać się w palety najwyższej jakości, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem czasu. Zakup palet nie jest trudny, gdyż wielu producentów oferuje sprzedaż kilku sztuk. Z tego powodu, warto samodzielnie zabawić się w stolarza i przygotować zestaw mebli dla siebie.

Najpopularniejsze meble z palet to:

 • zestawy mebli ogrodowych – stoliki, krzesła, ławki i donice;
 • narożniki, sofy i fotele;
 • stoliki kawowe;
 • łóżka;
 • regały i biblioteczki.

Jak zrobić meble z palet?

Zrobienie mebli z palet nie jest trudne, jednak wymaga odrobiny cierpliwości. Zwykłe połączenie surowych palet nie jest estetyczne i sprawdzi się tylko w przypadku mebli do warsztatu lub tymczasowych mebli ogrodowych.

Żeby stworzyć wyposażenie unikatowe i trwale, należy postępować według następującego schematu:

 1. Palety muszą być zeszlifowane na gładko, aby nie odchodziły od nich drzazgi, następnie odpylone i zabezpieczone przeciwko pasożytom i niesprzyjającym warunkom środowiska, poprzez zastosowanie impregnatu.
 2. Kolejnym krokiem jest pomalowanie palet przy pomocy farby do drewna lub innej substancji, nadającej określony kolor.
 3. Dopiero trzecim krokiem jest łączenie palet w poszczególne konfiguracje, w zależności od tego, jakie meble mają powstać. Jeśli paleta musi zostać docięta, należy jej brzeg ponownie oszlifować, zaimpregnować i pomalować lub zrobić to przed wykonaniem pierwszego kroku.

Do łączenia palet warto stosować metalowe elementy, które są odporne na korozję. Przed rozpoczęciem prac można stworzyć projekt, aby nie dopuścić do pomyłki i zniszczenia materiału. Ostatnim etapem będzie wykończenie, czyli zakup materacy, poduszek lub szklanych blatów.

Opracowanie:
Kowary, Dworcowa 12
tel. 75 643 64 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz