Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dorosłych?

Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dorosłych?

Zapalenie oskrzeli u dorosłych może być zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. W zależności od przyczyny inaczej będzie przebiegało leczenie. Dowiedz się, jakie leki zastosować i kiedy konieczne jest podanie antybiotyku. Sprawdź, jak leczyć kaszel oskrzelowy i kiedy udać się do lekarza. Przeczytaj, o czym koniecznie musisz pamiętać i pokonaj chorobę.

Infekcja wirusowa czy bakteryjna?

Leczenie zapalenia oskrzeli zależy przed wszystkim o tego, czy jest to infekcja wirusowa czy bakteryjna. Niełatwo jest zdiagnozować wszystkie objawy, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontrolować swój stan zdrowia z lekarzem.

W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli, którego przyczyną jest działanie wirusów, dochodzi do obrzęku błony śluzowej gardła i nosa. Choremu dokucza intensywna wydzielina, które powoduje duże kłopoty z oddychaniem. Głównym objawem jest męczący kaszel, który najpierw jest suchy, a później staje się wilgotny. W przypadku przebiegu bakteryjnego, którego przyczyną jest pałeczka krztuśca, pojawia się żółta lub zielonkawa wydzielina, wówczas niezbędna jest interwencja lekarza i podanie antybiotyku oraz leków ułatwiających wykrztuszanie.

Wirusowe zapalenie oskrzeli – jak leczyć kaszel?

Wirusowe zapalenie oskrzeli może przebiegać łagodnie, jedynie z lekko podwyższoną temperaturą. Najlepszym sposobem na szybkie dojście do siebie jest pozostanie w łóżku i wyleżenie choroby, więc nie obejdzie się bez zwolnienia lekarskiego. Wypoczynek w domu sprawi, że nie tylko nie zarazisz innych, ale także nie doprowadzisz do ewentualnych powikłań.

Objawy w postaci podwyższonej gorączki powinny minąć po dwóch dniach, natomiast przez kolejne tygodnie może utrzymywać się uporczywy kaszel – nawet do trzech tygodni. Kaszel oskrzelowy leczy się za pomocą preparatów wykrztuśnych stosowanych w ciągu dnia oraz hamujących podawanych wieczorem, które ułatwiają zasypianie. Warto pamiętać, że nawet uporczywy kaszel nie powinien być zmniejszany lekami, ponieważ dzięki wykrztuszaniu pozbywamy się wydzieliny. Leczenie zapalenia oskrzeli w przypadku ostrego stanu wymaga podania leków rozszerzających, najczęściej w postaci wziewnej.

Objawy towarzyszące, takie jak gorączka, ból mięśni i stawów można łagodzić za pomocą leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Jeśli jednak pojawią się trudności z oddychaniem i ból w klatce piersiowej, należy zgłosić się niezwłocznie do przychodni, szczególnie gdy dolegliwości dotyczą osób starszych.

Bakteryjne zapalenie oskrzeli – jaki antybiotyk podać?

Objawy bakteryjnego zapalenia oskrzeli to przede wszystkim kaszel z ropną wydzieliną, a także wysoka temperatura utrzymująca się dłużej niż trzy dni oraz poważne problemy z oddychaniem. W takim przypadku nie wystarczą jedynie syropy wykrztuśne i leki zbijające gorączki. Niezbędna będzie wizyta u lekarza, który zapisze odpowiedni antybiotyk.

Jaki antybiotyk na zapalenie oskrzeli może przepisać specjalista? Zwykle podaje się doksycyklinę bądź amoksycylinę. Najczęściej leczenie trwa od 5 do 10 dni. Przyjmując antybiotyk, nie można zapomnieć o preparacie osłonowym żołądek. W przeciwnym razie może pojawić się biegunka i inne problemy z trawieniem. Czasem może dojść do jednoczesnego zapalenia oskrzeli oraz zatok, wówczas również niezbędna jest kuracja antybiotykowa.

Przeczytaj, jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci.  

O czym jeszcze pamiętać?

Gdy dopadło cię zapalenie oskrzeli, koniecznie odstaw papierosy, jeśli jesteś palaczem, a nawet unikaj biernego kontaktu z dymem papierosowym! Substancje znajdujące się w dymie tytoniowym działają toksycznie na błonę śluzową, więc trzeba uważać. W czasie leczenia należy unikać zimnego powietrza, które działa drażniąco, ale nie zapomnieć też o nawilżaniu powietrza i wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywasz.

Przeczyta, jaki nawilżacz powietrza wybrać.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także