Artykuł sponsorowany

Jak leczyć bruksizm?

Jak leczyć bruksizm?

Często budzisz się w nocy, choć sam nie wiesz czemu? Twoja twarz zaczęła przybierać kwadratowy kształt, zwłaszcza w dolnej części? A może od jakiegoś czasu dokuczają Ci bóle szczęki, głowy i uszu? To może być bruksizm, czyli w dużym skrócie, patologiczne zgrzytanie zębami. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ten problem dotyczy właśnie nas. Choć mocne zaciskanie zębów podczas snu nie wydaje się niczym groźnym, niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych. Jakich?

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Szacuje się, że bruksizm występuje u 8-10% całej populacji, ale ortodonci twierdzą, że coraz więcej pacjentów zgłasza się do ich gabinetów właśnie z tym problemem. Zgrzytanie zębów oraz ich nadmierne zaciskanie dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Specjaliści nie do końca wiedzą, jakie są przyczyny nadaktywności mięśni żwaczy. Uważają, że bruksizm jest konsekwencją nieleczonej wady zgryzu lub długotrwałego stresu. Zgrzytanie zębami może mieć też związek z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych oraz czynnikami psychicznymi. Niezależnie od źródła problemów, należy udać się do ortodonty po specjalistyczną pomoc.

Jak objawia się bruksizm?

Początkowe objawy bruksizmu są trudne do zaobserwowania, szczególnie jeśli nie dzielimy z nikim łóżka. Zaczyna się od zgrzytania zębami w czasie snu. Jeśli ma ono charakter długotrwały, to po pewnym czasie pojawiają się kolejne symptomy, które możemy samodzielnie zauważyć. Są to między innymi:

  • starte zęby, zmieniony kształt zębów,
  • dokuczliwe bóle szczęki,
  • bóle głowy,
  • nadwrażliwość zębów,
  • bóle szyjnego odcinka kręgosłupa,
  • niemożność szerokiego otwarcia ust.

Nieleczony bruksizm może doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak:

  • zwyrodnienie stawów skroniowo-żuchwowych,
  • rozchwianie zębów w szczęce i żuchwie,
  • starcie koron zębowych,
  • przewlekłe stany zapalne,
  • zaburzenia snu.

Dlatego też problemu nie wolno lekceważyć.

Jak leczy się bruksizm?

Jak przekonuje ortodonta z kliniki stomatologicznej White Dental Clinic – istnieje wiele skutecznych metod leczenia bruksizmu. Najprostszą z nich jest noszenie szyn relaksacyjnych w czasie snu. Nakładki muszą być dokładnie dopasowane do kształtu zgryzu pacjenta. Tylko wtedy spełnią swoje zadanie, jakim jest obniżenie napięcia mięśni szczęki oraz ochrona zębów przed ścieraniem. Nie warto więc wydawać pieniędzy na szyny dostępne w aptekach. Nigdy nie zapewnią nam takiej skuteczności jak nakładki wykonane przez specjalistę. Jeśli zaś bruksizm powodowany jest wadami zgryzu, warto zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego. I w tym przypadku możemy liczyć na kompleksową pomoc ortodonty. Wskaże on najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę potrzeby i budżet pacjenta.

Opracowanie:
Warszawa, Stefana Żeromskiego 1 lok. U9
tel. 501 772 617
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz