Artykuł sponsorowany

Jak konserwować maszynę do szycia?

Jak konserwować maszynę do szycia?
Żeby maszyna do szycia posłużyła wiele lat, bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o nią. Dotyczy to zarówno maszyn w zakładach krawieckich, jak i tych używanych wyłącznie w celach hobbystycznych. W jaki sposób konserwować maszynę do szycia, aby nie uległa wyeksploatowaniu? Czy warto zabierać się za to samodzielnie, czy może lepiej wybrać się do profesjonalnego serwisu?

Czym czyścić maszynę?

We wnętrzu maszyny do szycia może gromadzić się sporo kurzu i drobnych włókienek tkanin. Częstotliwość czyszczenia maszyny do szycia zależy od tego, jak intensywnie jest wyeksploatowana. Jeśli maszynę wykorzystujesz sporadycznie, nie musisz po każdym użyciu skrupulatnie jej czyścić. Jednakże jeżeli chodzi o maszyny wykorzystywane w zakładach krawieckich, zawsze pamiętaj o regularnej konserwacji. Do czyszczenia maszyny niezbędne są 2 pędzelki (jeden z miękkim a drugi z twardym włosiem) oraz ściereczka. Czyszczenie może ułatwić sprężone powietrze, lecz trzeba używać go ostrożnie, gdyż niewłaściwie stosowane może wtłoczyć zanieczyszczenia jeszcze głębiej do wnętrza urządzenia.

Kiedy trzeba naoliwić?

Po dokładnym wyczyszczeniu maszyny należy zawsze naoliwić wszystkie części, które są narażone na wyeksploatowanie poprzez tarcie. Do oliwienia stosuje się olej wazelinowy i choć jest to często spotykana praktyka – nie wolno stosować olejów silikonowych ani roślinnych! Trzeba tez pamiętać, aby olej stosować ostrożnie i nie używać zbyt dużej jego ilości. Nadmiar oleju może wyciekać i zanieczyszczać tkaniny. Dlaczego olej jest taki ważny? Substancja ta zmniejsza tarcie pomiędzy ruchomymi elementami i zapobiega ich ścieraniu. Nawet jedna kropelka oleju może sprawić, że będzie służyła przez kolejne lata – ważne jest, aby robić to systematycznie.

Samodzielnie czy do serwisu?

Żeby wyczyścić i naoliwić maszynę do szycia, konieczne będzie odkręcenie kilku jej elementów. I choć w Internecie można znaleźć masę instrukcji, w jaki sposób to zrobić, lepiej nie zabierać się za konserwacją na własną rękę. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu maszyn do szycia np. Majster. Doświadczony mechanik nie tylko szybko i sprawnie wykona prace konserwacyjne, ale też przegląd urządzenia, aby upewnić się, że wszystko działa we właściwy sposób. Niektóre usterki nie są widoczne od razu, a niewyeliminowane mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia mechanizmu. Regularne oddawanie maszyny do szycia w ręce specjalisty to najlepszy sposób na to, aby uniknąć niespodziewanych awarii.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz