Materiał Partnera

Jak kłaść tynki dekoracyjne?

Jak kłaść tynki dekoracyjne?

Ciekawe wzory i niecodzienna struktura tynków dekoracyjnych dają duże możliwości aranżacyjne. Warto je zastosować, by urozmaicić wnętrze i nadać mu oryginalnego charakteru. Kładzenie ozdobnej zaprawy powinno się odbywać z pasją i pomysłem. Wtedy efekt na pewno będzie powalający. Odpowiednie wykonanie tego zadania wymaga cierpliwości i precyzji. Ważne jest również to, z jakich materiałów się korzysta oraz przygotowanie ich w odpowiednich proporcjach.

Należy zacząć od podstaw

Przygotowanie powierzchni pod kładzenie tynków dekoracyjnych to ważny etap pracy. Ściana nie może mieć nierówności ani wgłębień. Należy ją oczyścić z wszelkich pyłów oraz tłustych plam. Gdy już zostanie pokryta warstwą gruntującą, tynk będzie się znacznie lepiej trzymał jej powierzchni. Oczywiście, jak podczas każdej pracy remontowej, nie można zapomnieć od wyłożenia folią malarską podłóg i przykrycia nią mebli.

Przygotowanie tynku dekoracyjnego zależy w dużej mierze od tego, jaki produkt zostanie do tego celu wybrany. Producenci zawsze podają instrukcję obsługi na opakowaniu. Po zalaniu proszku odpowiednią ilością wody, mieszanie powinno się wykonać mechanicznie. To gwarantuje najlepsze skutki, ponieważ masa szybko osiągnie jednolitą konsystencję. Przygotowany tynk trzeba pozostawić w zamkniętym pudełku na pewien czas. Zwykle wynosi on od pół godziny do godziny.

Tynk betonowy i tynk z trawertynem

Gdy tylko tynk wyschnie, można wziąć do ręki pacę i rozpocząć nakładanie tynku na ścianę. Jednak wykonanie tej czynności różni się w zależności od tego, jaki materiał został wybrany. Tynk betonowy nakłada się na powierzchnię ściany stopniowo, jednocześnie wydrapując i wygładzając go do osiągniecia pożądanego wzoru. Po wykonaniu kilku metrów kwadratowych należy odczekać, by materiał odpowiednio wysechł. Zwykle trwa to około 12 godzin. Specjaliści z firmy Adam-Mix zaznaczają, że nawet pomimo pozornej suchości ściany, powinno się odczekać odpowiedni czas przed kontynuowaniem pracy.

Stawiając na tynk z trawertynem, należy rozpocząć prace od pokrycia nim całej ściany. Powinno się go rozprowadzić gładko i pozwolić mu wyschnąć. Dopiero po 12 godzinach można przystąpić do tworzenia wzorów. Wykonuje się je, nakładając kolejną warstwę masy i wydrapując przy pomocy pacy pochylonej pod kątem około 90 stopni. Ukończone dzieło należy ponownie pozostawić do wyschnięcia. Bez względu na rodzaj użytego materiału, tynk dekoracyjny po wyłożeniu i wyschnięciu trzeba pokryć warstwą lakieru, która go zabezpieczy i zwiększy jego trwałość.

Opracowanie:
Śmigiel, Kościuszki 37 lok. 3
tel. 514 383 858
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz