Artykuł sponsorowany

Jak kłaść gładź gipsową?

Jak kłaść gładź gipsową?

Gładź gipsowa to popularny sposób wykończenia o licznych zaletach i zastosowaniach. Lubimy ją za idealną gładkość oraz możliwości i efekty, jakie daje. Często podejmujemy się samodzielnego położenia gładzi gipsowej. Nie jest to trudne, jednak podstawy teoretyczne warto mieć. Jak zabrać się za wygładzanie ścian gipsem? Co koniecznie trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem pracy?

Zalety gładzi gipsowej

Największą zaletą gładzi gipsowej jest jej nieskazitelna gładkość. To właśnie względy estetyczne sprawiają, że decydujemy się na ten rodzaj wykończenia. Na ścianie pokrytej gładzią powłoki malarskie wyglądają efektownie, ponieważ można uzyskać dokładnie taki efekt, jaki przewidział producent. Dodatkowo, gładka ściana jest bardziej odporna na zabrudzenia i – jeżeli tylko pokryjemy ją farbą umożliwiającą zmywanie – bardzo łatwa w czyszczeniu.

Gładź gipsowa poza zaletami estetycznymi posiada także korzystne cechy techniczne i użytkowe. Jest zdrowa dla otoczenia, nie wydziela toksyn, nie przechowuje wilgoci, a swobodnie pobiera ją i oddaje. Dodajmy do tego możliwość stosowania jej na wszystkich podłożach mineralnych oraz dobrą cenę – i otrzymujemy materiał, którego użyć może każdy.

Jak kłaść gładź gipsową

Należy pamiętać, że warstwa gładzi powinna być niewielka i mieć nie więcej niż 3 mm grubości. Wynika jednak z tego, że materiał ten nie nada się do pokrywania głębokich spękań i znacznych nierówności. Pewnym rozwiązaniem jest nałożenie więcej niż jednej warstwy, jednak każda kolejna musi być cieńsza od poprzedniej. Nakładanie kolejnej warstwy można rozpocząć dopiero wtedy, gdy już położona warstwa wyschnie – chyba że korzystamy z produktu, który może być nakładany techniką mokre na mokre. Pamiętajmy im warstwa cieńsza, tym szybciej schnie.

Po rozmieszaniu gładzi gipsowej według instrukcji na opakowaniu możemy przystąpić do pracy. Materiał nakładamy na ścianę pacą, poczynając od dołu, kierując się ku górze. Kolistymi ruchami rozcieramy gładź do ok. 3 mm grubości. Po upływie do 24 godzin możemy przyjąć, że warstwa jest sucha, i, w zależności od potrzeb, nałożyć kolejną lub oszlifować wyschniętą. O wyschnięciu gładzi świadczy zmiana jej barwy.

Szlifowanie jest konieczne, aby nadać ścianie idealną gładkość i zniwelować niedoskonałości, których nie da się uniknąć podczas nakładania gładzi. Używamy do tego pacy z siatką do szlifowania. Podczas tej czynności ściana bardzo mocno pyli, dlatego trzeba zabezpieczyć drogi oddechowe maską, a oczy – okularami. Dobrze jest także osłonić folią to, czego nie da się usunąć z przestrzeni roboczej.

Ostateczny efekt prac zależy nie tylko od naszej solidności, cierpliwości i wprawy, ale też jakości użytych materiałów. Nienaganne wykończenie w rozsądnej cenie oferuje firma Kreisel.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz