Artykuł sponsorowany

Jak instalacja LPG wpływa na środowisko?

Jak instalacja LPG wpływa na środowisko?

Jak co roku w okresie grzewczym, mamy do czynienia ze zwiększoną zawartością toksycznych substancji we wdychanym przez nas powietrzu. Niewiele się zmienia – alarmy smogowe biją na alarm, a programy walki o czyste powietrze na razie nie dały wymiernych efektów. Coraz częściej sprawy bierzemy w swoje ręce, zastanawiając się, w jaki sposób sami moglibyśmy ograniczyć emisję szkodliwych substancji. Jedną z opcji jest wyposażenie samochodu w instalację LPG.

Ogranicz emisję spalin już teraz!

Smog pojawia się z wielu przyczyn. Zimą mamy do czynienia z tzw. smogiem typu londyńskiego, występującym przy ujemnych temperaturach. Latem może natomiast pojawić się smog typu Los Angeles – trudno wówczas obwinić za niego osoby korzystające z pieców na paliwo stałe. Póki co w Polsce niewiele mówi się o letniej odmianie smogu, ale nie oznacza to, że nie może się on wkrótce pojawić.

Lepiej działać prewencyjnie, by przynajmniej latem cieszyć się świeżym powietrzem (a zimą nie dokładać swojej cegiełki do jego złego stanu). Oczywiście nie chodzi o to, by całkowicie zrezygnować z samochodu – w związku ze słabo działającą komunikacją publiczną, wielu z nas jest po prostu skazanych na własne cztery kółka. Możemy jednak skorzystać z dostępnych na rynku rozwiązań, które ograniczą emisję spalin – np. tych oferowanych przez firmę Autogaz Autoport.



Normy emisji spalin a jazda na gaz

Montaż instalacji LPG, bo o niej mowa, to nie tylko oszczędności na paliwie – to przede wszystkim o dwadzieścia razy mniejsza emisja tlenków azotu w spalinach samochodowych (w porównaniu z silnikami diesla). Tlenki azotu należą do najbardziej szkodliwych produktów spalania paliw kopalnianych – mogą przyczyniać się nie tylko do smogu, lecz także kwaśnych deszczy.

Normy emisji będą coraz bardziej restrykcyjne, więc instalacja LPG to także zabezpieczenie na przyszłość, w której być może zakazana będzie jazda „brudzącymi” powietrze autami. W wielu miastach europejskich już obowiązuje taka zasada – nie da się do nich wjechać starszymi samochodami o dużej emisji spalin.

Auta z instalacją LPG emitują także znacznie mniej czadu, czyli szkodliwego tlenku węgla. Dzieje się tak dlatego, że mieszanka propanu i butanu zawiera dużo mniej węgla, niż benzyna czy olej napędowy. Sam gaz tworzy z powietrzem mieszaninę bardziej jednorodną, co sprzyja procesowi spalania – rośnie jego jakość, a tym samym dopaleniu ulega większa część toksycznych związków, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone rurą wydechową.

Opracowanie:
Swarzędz, Kórnicka 148
tel. 602 869 344
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz