Artykuł sponsorowany

Jak i kiedy czyścić komin?

Jak i kiedy czyścić komin?

Czyszczenie komina to niezbędna czynność, która powinna być wykonywana przez fachowca. Pozwala to uchronić domowników przed niebezpieczeństwem, takim jak pożar. Regularna dbałość o czystość systemu kominowego pozwala na bezpieczne funkcjonowanie w domu i przestrzeganie obowiązujących przepisów administracyjnych. Podpowiadamy, w jaki sposób czyścić komin, a także kiedy należy to robić.

Zagrożenia wynikające z braku dbania o czystość

Czyszczenie komina zapobiega jego uszkodzeniom, a także zapewnia drożność. Nie wszyscy jednak pamiętają o tej ważnej czynności i narażają się na prawdziwe niebezpieczeństwo. Pomijanie czyszczenia komina prowadzi do gromadzenia się sadzy, która hamuje przepływ spalin, a to skutkuje nieprawidłowym spalaniem.

Nawet niewielka warstwa sadzy stwarza zagrożenie emisji czadu lub samoistnego wzniecenia pożaru. Jej obecność przy jednoczesnym występowaniu spalin może doprowadzić do szybkiego wzrostu ich temperatury i powstania zapłonu. W takich sytuacjach życie może być poważnie zagrożone.

O regularnym czyszczeniu kominów wypowiada się pracownik firmy Tyburski: Aby uniknąć tragedii, niezbędne jest zadbanie o regularne przeglądy systemów kominowych, a także ich czyszczenie. Pewność dokładnego wykonania usług mogą zapewnić doświadczeni kominiarze, którzy realizują usługi kominowe.

Kiedy należy czyścić komin?

Częstotliwość czyszczenia komina zależy od rodzaju komina. Kominy spalinowe należy czyścić 2 razy w roku, natomiast dymowe cztery. Ponadto, istnieje jedno obowiązkowe czyszczenie w roku dla każdego domu jednorodzinnego. Nie istnieje jednak obowiązująca reguła, ponieważ częstość czyszczenia kominów jest również uzależniona od szybkości gromadzenia się w nich zanieczyszczeń.

Przegląd czystości powinien odbyć się przed sezonem grzewczym i po nim, ponieważ czyszczenie komina zimą może być utrudnione ze względu na obecność śniegu. Regularność przeglądów może uchronić domowników przed zapalaniem się sadzy, dlatego niezbędne jest skorzystanie z profesjonalnych usług kominiarskich.

Obowiązek regularnego czyszczenia kominów nałożony jest na mieszkańców domków jednorodzinnych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kontrola systemów kominowych powinna być realizowana, co najmniej raz w roku.

W jaki sposób czyścić komin?

Usługi kominiarskie polegają na przeglądzie drożności i szczelności systemów kominowych, a także ocenie części wystającej komina. Czyszczenie komina można przeprowadzić samodzielnie, jednakże poleca się zlecenie tej usługi doświadczonemu kominiarzowi.

Skutecznym i nowoczesnym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń jest frezowanie komina. Polega na zwiększeniu średnicy komina przez powiększenie jego przewodu frezarką lub wiertarką. Proces frezowania zapewnia swobodne wydobywanie się spalin, przez co nie gromadzą się w kominie. Po oczyszczeniu komin poddaje się uszczelnieniu przy pomocy szlamu lub innych materiałów, które są odporne na wysokie temperatury.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz