Artykuł sponsorowany

Jak groźna może okazać się próchnica?

Jak groźna może okazać się próchnica?

Ubytki próchnicowe to jedno z najpopularniejszych schorzeń we współczesnym społeczeństwie. Wszystko przez spożywanie produktów bogatych w węglowodany, a przede wszystkim cukry proste. Zaniedbywanie pojawiających się zmian i prawidłowej higieny jamy ustnej mogą być bardzo groźne w skutkach. Chodzi nie tylko o dolegliwości bólowe, ale również zainfekowanie zdrowych tkanek.

Czym jest próchnica?

To jedno z najczęstszych schorzeń dotyczące uzębienia, uznawane obecnie za chorobę cywilizacyjną. Jest ona spowodowana bezpośrednio przez bakterie, które bytują w jamie ustnej oraz gromadzą na płytce nazębnej. To proces polegający na rozpuszczaniu się twardych tkanek zęba na skutek kwasów produkowanych właśnie przez wspomniane bakterie. Zaniedbywany stan chorobowy powoduje, że ubytki przenoszą się ze szkliwa, oraz zębiny na inne warstwy tkanek, atakując miazgę. Należy zaznaczyć, że do zaistnienia ubytków potrzebne są jeszcze inne czynniki, a są nimi: niedokładna higiena jamy ustnej, dostarczanie pokarmów bogatych w cukry proste i złożone, indywidualna podatność na próchnicę, a także upływ czasu.

Jakie są objawy ubytków?

W początkowym stadium, które jest dość łatwe do wyleczenia, na koronach pojawiają się niewielkie białe plamki. W związku z tym, że trudno je dostrzec, bardzo łatwo je niestety zbagatelizować. Niemniej jednak dobry dentysta, na przykład w przychodni stomatologicznej Dental w Lublinie, będzie w tanie je dostrzec, stąd też tak ważne są regularne wizyty kontrolne. Dopiero z biegiem czasu stają się one ciemne i widoczne gołym okiem. Wraz z pogłębiającym się ubytkiem pojawia się ból oraz nadwrażliwość zębów na przykład na kwaśne, zimne lub ciepłe pokarmy. Rozwijająca się próchnica bardzo często wiąże się również z nieprzyjemnym zapachem z ust mimo regularnego szczotkowania. Niektóre typy choroby sprawiają, że bardzo trudno zauważyć jej wizualne objawy, ponieważ może rozwijać się w przestrzeniach międzyzębowych lub wewnątrz korony, a wtedy szkliwo wygląda na zdrowe.

Jakie są typy próchnicy?

Istnieją co najmniej dwie klasyfikacje tego schorzenia, z czego w pierwszej kryterium podziału stanowi jego przebieg. W ten sposób wyróżnia się:

  • próchnicę ostrą (wilgotną) – występuje z reguły u osób młodych, a jej barwa jest żółtawa lub jasnobrązowa. Cechują ją duże dolegliwości bólowe;
  • próchnicę przewlekłą (suchą) – cierpią na nią osoby dorosłe i seniorzy. Objawia się ciemnobrązowymi, brunatnymi ubytkami na koronach;
  • próchnica zatrzymana – ma miejsce, gdy warunki w jamie ustnej zmieniają się na niesprzyjające jej dalszemu rozwojowi, np. poprzez właściwe oczyszczanie powstałych zmian.

O wiele więcej typów można wyodrębnić na podstawie kolejnego podziału, który uwzględnia kliniczne jej postaci. Jedną z najpopularniejszych form stanowi próchnica pierwotna, atakująca korony pierwszy raz oraz wtórna, która pojawia się na przykład w obrębie plomby. Z kolei na formę atypową są narażone tkanki poddane leczeniu kanałowemu, czyli pozbawione żywej miazgi. Najtrudniejsza do wykrycia jest zaś próchnica ukryta, wspomniana już wcześniej, rozwijająca się wewnątrz zęba. Równie groźna jest próchnica kwitnąca, pojawiająca nagle i mająca niszczący wpływ na wiele zębów jednocześnie. Występuje z reguły u ludzi młodych, ale również osób, u których wydzielana jest mniejsza ilość śliny. Ze względu na umiejscowienie zaś istnieje próchnica przyszyjkowa oraz korzenia.

Jak przebiega leczenie zmian?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym  z pewnością są w stanie w dużej mierze uchronić przed nadmiernym rozwojem choroby. W przypadku rozwiniętego stadium konieczne jest usunięcie zainfekowanej tkanki poprzez borowanie. Oczywiście wszystkie czynności dentysta wykonuje po uprzednim podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego lub w szczególnych przypadkach, na przykład dentofobii pod narkozą. Po oczyszczeniu korony stomatolog może przystąpić do założenia plomby. Obecnie najczęściej stosuje się wypełnienia kompozytowe utwardzane pod lampą UV.

W leczeniu próchnicy ogromną rolę odgrywa również zachowanie higieny jamy ustnej. Należy pamiętać nie tylko o regularnym szczotkowaniu zębów oraz języka, ale również nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Przydatne będą również płyny do płukania i pasty zwierające fluor.

Czym skutkuje brak leczenia?

Należy mieć na uwadze, że każda zauważona przez nas zmiana w wyglądzie uzębienia i ból rodzą konieczność konsultacji stomatologicznej. Jej odkładanie w przypadku ubytków próchnicowych, niezależnie od ich postaci, jest niewskazane. Tego rodzaju choroba powoduje stan zapalny, a na bardzo zaawansowanym etapie może prowadzić nawet do ekstrakcji, czyli usunięcia chorych tkanek. Ponadto efekty nieleczonej próchnicy odczuje cały organizm, ponieważ może stać się źródłem zakażenia dla innych narządów. Bardzo często objawia się to bólami głowy oraz zatok, problemami reumatycznymi, a w skrajnych przypadkach przyczynia się do rozwoju miażdżycy czy też zawału serca. Nie warto więc ryzykować swoim zdrowiem i lepiej przezwyciężyć ewentualny strach, tym bardziej że współczesna stomatologia cechuje się niemal całkowicie bezbolesnym przeprowadzaniem zabiegów.

Opracowanie:
Lublin, Lwowska 6
tel. 81 747 74 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz