Artykuł sponsorowany

Jak estetycznie wykończyć komin?

Jak estetycznie wykończyć komin?
Czy komin domu jednorodzinnego powinien się wyróżniać? Podejście do tej sprawy bywa różne. Niektórym inwestorom zależy na tym, aby tak właśnie było, inni zaś stawiają na optyczne wtopienie tego elementu w całość połaci dachowej. O ostatecznym wyglądzie komina decydują oczywiście materiały wykorzystane do jego wykończenia. Z jakimi rozwiązaniami można spotkać się najczęściej?

Klasyczne wykończenie komina


Inwestorzy, którzy chcieliby dopasować komin do klasycznego wyglądu domu, mogą zdecydować się na 2 opcje. Pierwszą z nich jest oczywiście tynkowanie, które uchodzi za metodę sprawdzoną i uniwersalną. Nowoczesne tynki charakteryzują się dobrą odpornością na wpływ warunków środowiskowych, nie chłoną wilgoci, a intensywność kolorystyczna nie ulega zmianom poprzez oddziaływanie promieni ultrafioletowych. Proces nakładania przebiega bardzo sprawnie i wiąże się ze zdecydowanie najniższymi kosztami robocizny, co podczas budowy nowego domu, ma ogromne znaczenie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że uzyska się efekt, który ani nie ziębi, ani nie grzeje.

Dlatego właśnie osoby, które szukają czegoś więcej, mogą zdecydować się na wykończenie komina za pomocą cegły klinkierowej. Z pewnością powinna być to cegła pełna, która jest odporna na przemarzanie i przesiąkanie. Obecnie w zdecydowanej większości przypadków używa się cegły perforowanej, czyli popularnej „dziurawki”, aczkolwiek po kilku latach będzie można odczuć, iż redukcja kosztów na etapie zakupu materiałów budowlanych nie zawsze stanowi najlepszy pomysł. Niemniej jednak odpowiednio dobrana cegła potrafi zapewnić rezultaty, które często przerastają oczekiwania samych inwestorów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Komin w wydaniu nowoczesnym


Znaczny wzrost zainteresowania wyznacznikami architektury nowoczesnej spowodował, iż w ciągu ostatnich lat, klienci poszukiwali zupełnie nowych rozwiązań. Jednym z nich okazała się obróbka blacharska komina. Stalowa lub aluminiowa blacha używana do wykończenia stanowi najlepszą gwarancję wytrzymałości oraz modernistycznej stylistki, która idealnie wpisuje się w wyznaczone kanony.

Do stworzenia obróbki na rąbek zatrzaskowy obejmującej średniej wielkości komin potrzeba od 3 do 4 arkuszy blachy. Sam materiał będzie kosztował zatem około 300 zł. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku robocizny. Jako że mamy tutaj do czynienia z całkowicie ręczną robotą, wykonanie gotowego elementu w zależności od stopnia trudności i ozdobności wyniesie od 1500 do nawet 3000 zł.

Jak słusznie zauważają specjaliści z firmy Letar Remonty dachy elewacje, ciekawą alternatywą dla blachy mogą być specjalistycznie zaprojektowane płytki włókno-cementowe znane szerzej jako Struktonit. Różnorodność kształtów i kolorów znacząco ułatwia indywidualną aranżację, a koszty stają się znacznie przystępniejsze. Jak to zwykle w branży budowlanej bywa, każda z przedstawionych propozycji niesie ze sobą określone wady i zalety. Ostateczna decyzja zależy od pomysłu, gustu oraz zasobności portfela.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz