Materiał Partnera

Jak ekologicznie nawodnić swój ogród?

Jak ekologicznie nawodnić swój ogród?
Rozsądne korzystanie z zasobów środowiska naturalnego jest bardzo ważne. Dotyczy to nie tylko cennych minerałów i kruszców, ale też zasobów, z których korzysta się na co dzień. Jednym z ważnych przykładów jest woda. Każdego dnia zużywa się jej kolosalne ilości, a ograniczenie często jest niemożliwe. Jak nawadniać swój ogród, aby nie nadwyrężać środowiska naturalnego?

Woda na wagę złota!

Doskonale o tym wiedzą zwłaszcza mieszkańcy wyjątkowo suchych rejonów, w tym Australii, o której ostatnimi czasy jest głośno. Zasoby czystej słodkiej wody nie są nieskończone i ostatnimi laty używa się jej zbyt wiele. Niestety, żyjemy w czasach,  gdzie ogrody podlewa się wodą pitną – zasobem, który w wielu państwach jest na wagę złota. Ekolodzy stale przypominają, że może dojść do momentu, kiedy zasoby wody w znacznym stopniu zostaną wyczerpane i człowiek stanie w obliczu prawdziwego kryzysu. Wykorzystywanie alternatywnych źródeł wody w swoim ogrodzie to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne – woda z opadów lub własnej studni jest przecież zupełnie za darmo!

Jak podlewać ekologicznie?

Nawadnianie ogrodu wodą z własnej studni jest korzystne dla środowiska, bo przecież koniec końców trafi ona tam, skąd została wypompowana. Alternatywą jest także wykorzystywanie deszczówki, co będzie jeszcze łatwiejsze i tańsze. Wystarczy stworzyć instalację, dzięki której dotrze ona do wszystkich roślin. Żeby podlewanie było ekologiczne, konieczne jest również właściwe zarządzanie wodą – bez względu czy pochodzi z opadów, czy też sieci wodociągowej. Podlewać należy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Podlewanie w czasie słonecznego dnia nie tylko nie sprzyja roślinom, ale też jest zupełnie bezcelowe. Woda szybko odparuje i nawet nie dotrze do roślin. Najlepiej podlewać o świcie oraz zmierzchu, a wtedy roślina pobierze wystarczającą jej ilość i przygotuje się na nadejście suchego dnia.

Jak wygląda instalacja?

W tworzeniu instalacji deszczowych specjalizuje się między innymi firma Hydroinstalacja, której siedziba znajduje się w Opolu. Przedsiębiorstwo proponuje dwa podstawowe rozwiązania zagospodarowania deszczówki w ogrodzie. Pierwszym z nich jest stworzenie systemu, który w naturalny sposób będzie rozprowadzał wodę po glebie. Może on być zastosowany tylko w dobrze przesiąkającej glebie, dlatego nie zawsze będzie możliwy.  Jeśli w ogrodzie jest gleba słabo przesiąkająca, poleca się zdjęcie wierzchniej warstwy i nawiezienie ziemi, która będzie lepiej się sprawdzała.  Deszczówkę można też gromadzić w zbiornikach lub odprowadzać do oczka.

Opracowanie:
Opole, Budowlanych 50/21
tel. 77 442 50 95
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz