Artykuł sponsorowany

Jak działalność skupów złomu wpływa na środowisko naturalne?

Jak działalność skupów złomu wpływa na środowisko naturalne?

W praktycznie każdym domu, na strychu lub w garażu, znaleźć można sporo niepotrzebnych, wykonanych z metalu rzeczy. Zepsute urządzenia, nieużywane narzędzia, nie nadające się do odrestaurowania rowery… Jednym słowem: złom. Od czasu do czasu warto zrobić generalne porządki i oddać tego typu odpady do specjalnego skupu. Pomagamy w ten sposób nie tylko sobie, ale również naszemu środowisku. W jaki sposób?

Mniej odpadów na wysypiskach

Jak sama ich nazwa wskazuje, skupy złomu to specjalne punkty, w których możemy po cenie surowca sprzedać odpady metalowe – np. zużyty sprzęt gospodarstwa domowego, pojazdy, nienadające się do użytku materiały czy opakowania. Korzystając z ich usług przede wszystkim przyczyniamy się do zredukowania wielkości wysypisk śmieci – oddane przez nas odpady są sortowane, a następnie przeznaczane do przetworzenia i ponownego wykorzystania. W ten sposób nie mieszają się z innymi rodzajami odpadów, których nie da się zagospodarować w inny sposób, jak jedynie składować na wysypisku. Dlaczego jest to tak istotne?

- Niektóre metale, takie jak ołów, są silnie toksyczne – wyjaśnia przedstawiciel Skupu Metali Kolorowych Andrzej Burczy – Jeśli zostaną wyrzucone na wysypisko, z czasem zaczną przenikać do środowiska naturalnego, wpierw do gleby, następnie do wód gruntowych, przyczyniając się do ich skażenia. Z czasem wysokie stężenie metali ciężkich w środowisku będzie miało bardzo poważny wpływ na stan okolicznej fauny i flory, w tym również okolicznych upraw oraz oczywiście zamieszkujących skażony rejon ludzi. Dlatego metalowe odpady nie powinny być wyrzucane na wysypisko i pozostawiane same sobie, lecz oddawane do skupów, gdzie są poddawane dokładnej segregacji, a następnie przetwarzane na materiały gotowe do ponownego wykorzystania w przemyśle.

Ograniczenie dewastacji środowiska

Działalność skupów złomu nie tylko pozwala ograniczyć przenikanie szkodliwych pierwiastków i związków chemicznych do środowiska, w którym żyjemy – przyczynia się również do znaczącego zredukowania ilość zniszczeń, jakie dokonywane są w przyrodzie podczas wydobywania i przetwórstwa metali. Wynika to z faktu, że pozyskiwanie surowców wtórnych zmniejsza popyt na surowce świeże, wydobywane z kopalni. Należy wiedzieć, że działalność zakładów górniczych może w dużym stopniu wpłynąć na ekosystem poprzez fizyczną ingerencję w jego stan, jak również poprzez duże zużycie energii potrzebnej do zasilenia tego typu ośrodków. Inaczej jest w przypadku skupów – ich działalność bowiem opiera się na segregacji i przetwarzaniu surowców już obecnych na rynku. Jest to zadanie dużo prostsze, nie powodujące żadnych zniszczeń i wymagające mniejszego nakładu energii, niż wydobycie świeżego materiału. Jednocześnie wykorzystywane wtórnie odznaczają się dokładnie takimi samymi właściwościami, jak te wydobywane w kopalniach, a zatem ich jakość jest taka sama.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz