Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Skuteczność antykoncepcji doustnej

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Skuteczność antykoncepcji doustnej

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. Oddziałują one bezpośrednio na układ hormonalny kobiety, dlatego wyróżnia je wysoka skuteczność zapobiegania ciąży. Chcesz wiedzieć, na czym polega ich działanie? Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i co może ją obniżyć. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Tabletki antykoncepcyjne – działanie

Mechanizmy działania poszczególnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych różnią się między sobą, jednak niezależnie od tego, jakie pigułki zażywamy, posiadają one podstawową funkcję, jaką jest uwalnianie konkretnej dawki jednego lub dwóch hormonów do organizmu kobiety: estrogenu lub progestagenu.

Progestagen znajduje się zarówno w tabletkach jedno- jak i dwuskładnikowych. Należy jednak pamiętać, że tzw. minipigułki wykazują niższą skuteczność, niż tabletki dwuskładnikowe. Progestagen odpowiada za zahamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego, wydłużenie transportu jajowodowego oraz utrudnienie przemieszczania się komórki jajowej do jamy macicy.

Z kolei zawarty w tabletkach dwuskładnikowych estrogen odpowiedzialny jest za zatrzymanie dojrzewania pęcherzyka Graffa w jajniku. Dzięki jego obecności w pigułkach tego typu wykazują one wysoką skuteczność antykoncepcyjną.

Oprócz zniwelowania ryzyka zajścia w ciążę tabletki hormonalne wpływają również na inne aspekty zdrowia kobiety m.in. regulację cyklu miesiączkowego, zniwelowanie dolegliwości bolowych w trakcie menstruacji czy mniejsze ryzyko rozwoju torbieli.

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne?

Pierwszą tabletkę powinno się przyjąć w pierwszym dniu miesiączki – wówczas pigułki antykoncepcyjne zapewnią nam natychmiastową ochronę przed zajściem w ciążę. Jeśli jednak zaczniemy stosować antykoncepcję w drugim lub każdym innym dniu cyklu, ochrona rozpocznie się dopiero po tygodniu od rozpoczęcia stosowania. W związku z tym kobieta powinna przez pierwsze siedem dni korzystać z dodatkowej metody antykoncepcji.

Zastanawiasz się, jak prawidłowo stosować tabletki antykoncepcyjne? To zależy od rodzaju pigułek, które przyjmujesz.

Tabletki antykoncepcyjne – skuteczność

Czy antykoncepcja doustna jest skuteczna? Tak – jeśli jest stosowana prawidłowo jest ona jedną z najskuteczniejszych metod chroniących przed niechcianą ciążą.

W skali Pearla jej skuteczność wynosi w przypadku tabletek jednoskładnikowych 0,7-1 a w przypadku tabletek dwuskładnikowych 0,1-3. Dla porównania skuteczność prezerwatywy wynosi 2-7.

Czym jest skala Pearla? Jest to wskaźnik, który określa, jaki stopień ochrony daje konkretny środek antykoncepcyjny. W tym celu szacuje się liczbę ciąż na 100 par przy stosowaniu danej metody zabezpieczania przez minimum rok. Wskaźnik Pearla równy 1 oznacza, że 1 kobieta zaszła w ciążę w trakcie stosowania tej metody.

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

W przypadku antykoncepcji doustnej kluczowa dla jej skuteczności jest systematyczność. Pigułki powinny być zażywane przez kobietę każdego dnia o tej samej godzinie.

Co zrobić, jeśli zapomnimy wziąć tabletkę? Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej czasem się zdarza. W takim przypadku należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w ulotce konkretnego preparatu. Schemat działania będzie różny w zależności od tego, w którym tygodniu zapomnieliśmy o tabletce i tego, ile tabletek zostało pominiętych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się z ginekologiem.

Osłabienie skuteczności pigułek może być również spowodowane przyjmowaniem związków, które zmniejszają wchłanianie hormonów lub zaburzają ich działanie. Mogą to być suplementy diety, leki i zioła. Należy się wystrzegać m.in. dziurawca i soku grejpfrutowego. Przed zastosowaniem suplementu, warto sprawdzić, czy nie wpływa negatywnie na działanie antykoncepcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz