Materiał Partnera

Jak działają pompy wysokiego ciśnienia Common Rail?

Jak działają pompy wysokiego ciśnienia Common Rail?

O tym, żeby zatankować samochód wie każdy kierowca, a nawet pasażer nieposiadający prawa jazdy. Najczęściej jednak nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób „zasila” ono samochód, pozwalając silnikowi pracować. Odpowiada za to pompa wtryskowa. Jej zadaniem jest hydrauliczny wtrysk paliwa. W nowoczesnych pojazdach często stosuje się pompy wysokiego ciśnienia Common Rail. Sprawdź, czym się wyróżniają.

Ponad 100 lat historii pompy wtryskowej

Pierwsza pompa wtryskowa pojawiła się niedługo po tym, jak powstał pierwszy samochód. Chociaż opatentował ją w 1910 roku James McKechnie – brytyjski inżynier, dużą rolę w procesie produkcyjnym odegrała też firma Bosch. Do dziś to ona produkuje jedne z najlepszych i najnowocześniejszych pomp wtryskowych.

Na przestrzeni dekad pompy wtryskowe ewoluowały. Choć zasada działania każdego ich typu jest podobna i polega na dostarczeniu paliwa oraz odpowiedniej dawki powietrza do cylindrów silnika, sposób podania benzyny czy oleju napędowego uległ zmianie. Najnowszym rozwiązaniem są wysokociśnieniowe pompy Common Rail, których montaż wykonać mogą np. specjaliści z firmy ZPHU Krupski Wiesław.

Pompy Common Rail – czym się wyróżniają?

W czasach, gdy normy emisji spalin stają się coraz bardziej wyśrubowane, od pomp wtryskowych wymaga się więcej niż jeszcze kilka lat temu. Stosowane powszechnie pompy rozdzielaczowe, pomimo niekwestionowanych zalet, takich jak: małe rozmiary, dość niska cena, większa czystość spalin czy stateczność pracy, nadal sprawiały, że ilość emitowanych spalin była zbyt wysoka. Dlatego obecnie większość firm stosuje pompy Common Rail.

Układy Common Rail to pompy wysokiego ciśnienia. Zgodnie z nazwą, wtłaczają paliwo do cylindrów pod bardzo wysokim ciśnieniem (ok. tysiąca barów) za pośrednictwem tzw. szyny (ang. rail), a więc ciśnieniowego zasobnika połączonego z wtryskiwaczami. Zaawansowana technologia i elektroniczny system sterowania sprawiają, że:

  • mgła paliwowa jest podawana bardzo szybko – zajmuje to kilka milisekund,
  • możliwe jest bardzo precyzyjne, dowolne dozowanie dawki paliwa – dawka jest obliczana elektronicznie i dzielona na kilka mniejszych części, tak, aby nie dostała się do cylindrów silnika naraz,
  • proces spalania przebiega sprawniej – dzięki odpowiedniej formie rozpylania,
  • regulacja kąta wyprzedzenia zapłonu oraz ciśnienia wtrysku są bardziej precyzyjne.

W efekcie zastosowanie pompy Common Rail pozwala obniżyć emisję spalin i innych szkodliwych substancji (i dostosować ją do obowiązujących norm) oraz zmniejszyć poziom hałasu. Pompa Common Rail to zatem najlepsza odpowiedź na wyzwania motoryzacyjne XXI wieku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz