Materiał Partnera

Jak działają manipulatory pneumatyczne?

Jak działają manipulatory pneumatyczne?

Przemysł to branża, w której stosuje się specjalistyczne urządzenia, ułatwiające realizację ciężkich do wykonania zadań. Rozwój technologiczny sprawił, że wykorzystywane maszyny są obecnie w pełni zautomatyzowane lub półautomatyczne. Eliminują one lub ograniczają pracę ludzkich rąk. Wśród często stosowanych maszyn półautomatycznych można wyróżnić manipulator pneumatyczny, który stanowi standardowe wyposażenia zakładów przemysłowych. Na czym polega jego działanie?

Czym jest manipulator pneumatyczny?

W zakładach przemysłowych i produkcyjnych często konieczne jest przenoszenie materiałów o dużej masie. Manipulator pneumatyczny to urządzenie, które umożliwia bliski transport takich elementów jak arkusze blachy, części samochodowe oraz elementy konstrukcyjne. Maszyna składa się z ramienia oraz chwytaka, który umożliwia manipulowanie podnoszonym ładunkiem w dowolnym zakresie.

Manipulatory pneumatyczne występują w różnych wariantach, które różnią się konstrukcją oraz sposobem sterowania – mówi specjalista z firmy Id – lifting. – Dzięki temu można dobrać maszynę do kategorii przenoszonych ładunków, aby maksymalnie ułatwić sobie pracę z dużym i nieporęcznym ciężarem. Manipulatory pneumatyczne skonstruowane są tak, aby były bezpieczne i ekonomiczne w eksploatacji, gdyż przeznaczone są do intensywnego tryby pracy.

Na czym polega działanie manipulatorów pneumatycznych?

Manipulatory pneumatyczne służą do chwytania i przenoszenia dużych ładunków. W zależności od wybranego modelu maksymalny udźwig urządzenia, zakres ruchów oraz sposób chwytania mogą się znacznie różnić. W każdym przypadku występuje jednak podobny schemat działania.

  • Ładunek łapie się za pomocą chwytaka. Może on występować w formie mechanizmu chwytającego lub ssącego.
  • Sztywne ramię służy do podnoszenia przedmiotu oraz zmiany jego położenia.
  • Po transporcie ładunku w określone miejsce, ramię bezpiecznie opuszcza się, a chwytak się rozwiera, uwalniając przenoszony przedmiot.

Manipulator pneumatyczny zaprojektowany jest tak, aby mógł podnieść ładunek pod dowolnym kątem i w razie konieczności obracać nim. Ułatwia to przenoszenie przedmiotów o nieregularnym kształcie, zmieniając jednocześnie jego finalne położenie.

Manipulatory to urządzenia półautomatyczne, wyposażone w intuicyjny panel sterowania. Cała konstrukcja zabezpieczona jest na wypadek spadków napięcia w obwodzie lub odcięcia zasilania, co zapobiega upuszczeniu ładunków w przypadku nieplanowanego wyłączenia maszyny. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz