Artykuł sponsorowany

Jak działają instalacje odgromowe?

Jak działają instalacje odgromowe?

Uderzenie pioruna w dom może spowodować pożar lub uszkodzenie instalacji eklektycznej i urządzeń podłączonych do prądu. Warto więc zabezpieczyć budynek, zlecając montaż instalacji odgromowej specjalistom. Sprawdź, jak budowana jest taka instalacja oraz na czym polega jej działanie. Dowiedz się też, od czego zależy, czy na budynku powinien być zamontowany piorunochron.

Kiedy instalacja odgromowa jest konieczna?

Instalacja odgromowa to stworzona przez człowieka droga, którą prąd może przepłynąć z dachu do gruntu, nie napotykając na duży opór. w ten sposób po uderzeniu pioruna ładunek elektryczny omija konstrukcję budynku i nie powoduje jej uszkodzenia. Musi być ona jednak odpowiednio wykonana, dlatego zadanie to warto powierzyć specjalistom, takim jak firma Peranek.

Zgodnie z przepisami budowlanymi ochronę odgromową powinny mieć budynki jednorodzinne o powierzchni ponad 500 m² i wyższe niż 15 m, a także obiekty zbudowane z materiałów łatwo zapalnych - bez względu na ich wysokość. Najbardziej na uderzenie pioruna narażone są obiekty wysokie i usytuowane na wzniesieniach, jednak warto zdecydować się na instalację odgromową nawet w sytuacji, gdy budynek nie znajduje się w grupie ryzyka. Uderzenie pioruna potrafi bowiem spowodować ogromne straty i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców budynku.

Jak zbudowane są instalacje odgromowe?

Instalacje piorunochronne przejmują ładunek elektryczny poprzez układ zwodów i  odprowadzają go do ziemi, a następnie rozproszenie go za pomocą układu uziomowego. Podstawowym elementem każdej instalacji odgromowej są zwody naturalne, czyli na przykład:

  • zbrojenia żelbetowego pokrycia dachu,
  • elementów metalowych wystających ponad dach,
  • zbrojenia żelbetowych elementów ścian i fundamentów,
  • stalowych słupów nośnych,

lub, w przypadku braku tych konstrukcji, zwody sztuczne - poziome lub pionowe. W przypadku uderzenia pioruna ich zadaniem jest jak przejęcie wyładowania i jak najszybsze zwiedzenie go ku gruntowi za pomocą przewodów.

Kolejnym istotnym elementem tej instalacji są więc przewody układane na ścianach bocznych budynku – zawsze co najmniej dwa. Mogą być to przewody odprowadzające, które łączą zwody z przewodami uziemiającymi lub przewody uziemiające, łączące przewody odprowadzające z uziomem poprzez zaciski probiercze. Zaciski probiercze to rozłączane połączenia śrubowe pomiędzy przewodem odprowadzającym i przewodem uziemiającym, umożliwiające pomiar rezystancji uziomu oraz sprawdzenie ciągłości galwanicznej części nadziemnej instalacji odgromowej. W przypadku, gdy specjaliści chcą określić, czy instalacja została wykonana poprawnie, mierzą właśnie te wartości.

Ostatnim elementem każdej instalacji odgromowej jest uziom. To właśnie ten element odprowadza ładunek elektryczny do metalowych części instalacji, umieszczonych w gruncie, gdzie ładunek ten zostaje rozproszony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz