Artykuł sponsorowany

Jak działają elektryczne okna dachowe?

Jak działają elektryczne okna dachowe?

Postęp technologiczny oraz zamiłowanie do wygody sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze, inteligentne rozwiązania – jednym z nich jest między innymi automatyka stolarki okiennej. Okna dachowe zasilane elektrycznie to idealny wybór dla tych, którzy cenią komfort, dbając jednocześnie o poprawę jakości powietrza w swoim domu. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają elektryczne okna dachowe.

Montaż okien połaciowych wyposażonych w zasilanie elektryczne umożliwi nam zdalne otwieranie okien z każdego miejsca w domu za pomocą pilota lub smartfonu. Okna dachowe są zwykle wyposażane w rolety zewnętrzne, które mają zapewnić dodatkową ochronę, na przykład przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia w słoneczne dni. W tym celu producenci stworzyli bezprzewodowy system, który umożliwia łączenie funkcji, np. zdalne otwieranie okna z równoczesnym opuszczaniem rolet zewnętrznych czy wyłączaniem grzejników. Ponadto system daje możliwość stworzenia indywidualnie dopasowanych programów, które będą uruchamiane automatycznie o określonej godzinie, w danym dniu ustalonym przez użytkownika, umożliwiając zdalne gaszenie światła, zmniejszanie temperatury w domu, czy automatyczne opuszczanie rolet. Rozwiązania takie mają ogromny wpływ nie tylko na naszą wygodę, bezpieczeństwo czy oszczędność, chronią również środowisko, w którym żyjemy.

Na czym polega sterowanie elektryczne okna połaciowego?

Sterowanie elektryczne jest rozwiązaniem idealnym szczególnie wtedy, gdy dostęp do okien jest utrudniony, na przykład w sytuacji, gdy są one zamontowane zbyt wysoko – nad klatką schodową czy nad salonem z antresolą.

Jak wyjaśnia ekspert z Edaszek, sklepu zajmującego się sprzedażą okien dachowych: Łączność między urządzeniami może odbywać się za pośrednictwem przewodów lub bezprzewodowo. Komunikacja bezprzewodowa jest bardziej zaawansowaną technologią, coraz częściej wybieraną w „inteligentnych” domach. Umożliwia ona łączność za pomocą fal radiowych, mających szeroki zasięg.

Głównym elementem umożliwiającym automatyczne otwieranie i zamykanie okna połaciowego jest siłownik elektryczny. Ponadto okna sterowane elektrycznie wyposażone są w sterownik naścienny. Do obsługi okien można użyć również tabletu, smartfona czy pilota. Szyna napędowa okna umożliwia jego otwarcie na dwadzieścia do trzydziestu kilku centymetrów.

Czujniki – niezbędne wyposażenie okna dachowego

Obowiązkowym wyposażeniem zasilanego elektrycznie okna jest czujnik deszczu, który zamknie je w sytuacji, gdy tylko pojawią się opady. Niezwykle przydatnym elementem, w który można wyposażyć okno połaciowe, jest także czujnik jakości powietrza, otwierający okno, gdy powietrze w pomieszczeniu stanie się zbyt wilgotne lub zanieczyszczone, zamykając je natomiast wtedy, gdy stan powietrza wróci do normy. Siłownik oraz komponenty dodatkowe (czujniki) zamontowane są w ramie okna, więc nie różni się ono zbytnio wyglądem od okna otwieranego ręcznie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz