Materiał Partnera

Jak działają bakterie do szamba?

Jak działają bakterie do szamba?

Bakterie do szamba to nic innego jak preparaty bakteryjne stosowane do niwelowania  nieprzyjemnych zapachów. To nie jedyne ich zastosowanie –  zwiększają one wydajność szamb, usprawniając ich funkcjonowanie. Ich aplikacja zwana jest potocznie szczepieniem szamba. Co warto jeszcze na ich temat wiedzieć? W jaki sposób działają?

Jak używać bakterii do szamba?

Szamba na ogół nieprzyjemnie pachną, co jest efektem powolnej fermentacji nieczystości. Na powierzchni ścieków tworzy się z kolei kożuch. Bakterie do szamba zapewniają znacznie szybszy rozkład nieczystości, eliminując kożuch. Tym samym zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Kluczem do sukcesu jest przy tym ich regularne stosowanie. Dodatkowo bakterie zwiększają pojemność całego zbiornika. Normalnie na dnie szamba tworzą się osady, które zmniejszają jego pojemność. Regularne stosowanie preparatów bakteryjnych  powoduje upłynnienie nieczystości oraz bardziej efektywne funkcjonowanie zbiornika. Biopreparaty z bakteriami znajdziemy w ofercie specjalistycznych sklepów, takich jak na przykład Aquafor.

Odtykanie rury kanalizacyjnej

Bakterie do szamba zapobiegają również zatykaniu się rury kanalizacyjnej. Przyczyną blokowania się wylotu dopływu jest na ogół gęsty osad i tłuszcz. Złogi osadzają się na ścianach kanalizacji, zmniejszając tym samym przepustowość rury. Z czasem powstaje zator. Aby uniknąć takiej sytuacji, stosuje się właśnie specjalne preparaty bakteryjne, które skutecznie rozpuszczają tłuszcz i zanieczyszczenia organiczne. Oczywiście warto pamiętać o tym, że bakterie w szambie obecne są naturalnie. Jednak na skutek nieodpowiedniej eksploatacji, ich ilość zostaje zaburzona.  Często powodem takiego stanu rzeczy jest używanie silnych środków chemicznych.

Bakterie do szamba a ekologia

Detergenty z chlorem, wodorotlenkiem sodu czy kwasem mrówkowym w składzie zaburzają niestety równowagę biologiczną szamba. Dodatkowo zbyt szybko nie ulegają one biodegradacji. Niekorzystnie wpływają na stan flory bakteryjnej szamba. Tymczasem preparaty bakteryjne są w pełni bezpieczne dla samego zbiornika, a także dla ludzi i środowiska naturalnego. Oczywiście mowa w tym przypadku o środkach zawierające takie szczepy bakterii, które naturalnie w szambie także występują. Ich systematyczne stosowanie pozwala na ograniczenie obecności w ściekach drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie bez znaczenia jest tu aspekt ekologiczny. Mniejsza ilość groźnych drobnoustrojów i zanieczyszczeń to dobra informacja dla osób, którym dobro środowiska naturalnego leży na sercu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz