Materiał Partnera

Jak działają antykwariaty numizmatyczne?

Jak działają antykwariaty numizmatyczne?

Antykwariaty kojarzą się zwykle ze starymi książkami czy drogocennymi przedmiotami. Jednak jest to także miejsce, gdzie można znaleźć rzadkie i poszukiwane przez numizmatyków monety. Oferta antykwariatów numizmatycznych jest skierowana do osób, które chcą sprzedać monety, jak też dla tych, którzy je kolekcjonują. Na jakiej zasadzie funkcjonują takie punkty?

Kim są pracownicy antykwariatów numizmatycznych?

W antykwariatach numizmatycznych pracują wykwalifikowani specjaliści. Numizmatycy to profesjonaliści dysponujący cenną wiedzą. Pozwala im ona oszacować wartość monet, określić ich stan, ale także we właściwy sposób o nie dbać.

Osoby zawodowo zajmujące się numizmatyką i pracujące w antykwariatach bardzo często należą do Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych. Dzięki temu mają kontakt z innymi, zagranicznymi organizacjami zajmującymi się tematyką monet. Mogą także uczestniczyć w szkoleniach, kursach oraz nieustannie poszerzają swoje kompetencje.

Numizmatyka to wymagająca dziedzina wiedzy. Osoby, które zawodowo zajmują się monetami, znają dokładną historię wszystkich rodzajów monet, zbiorów, mennic, a także potrafią szybko oszacować ich wartość” – mówi fachowiec z KSN Gibon.

Czym zajmują się antykwariaty numizmatyczne?

W antykwariacie numizmatycznym można sprzedać monety kolekcjonerskie. Mogą one pochodzić ze zbiorów polskich, zagranicznych, a także mogą być wykonane ze złota lub srebra. Antykwariusze chętnie skupują pojedyncze monety, jak i całe zbiory. Zanim jednak zdecydują się na nabycie konkretnej monety, dokonują niezwykle dokładnej oceny jej stanu oraz szacują jej wartość.

Szacowanie wartości monet to jedna z usług, które oferują antykwariaty numizmatyczne. Wbrew pozorom jest to dość skomplikowana procedura. Specjaliści wykorzystują do tego tak zwaną skalę Sheldona oraz katalogi starych monet. Tylko dzięki swojej wszechstronnej wiedzy i wprawnemu oku mogą rzetelnie określić ich wartość.

W antykwariatach takich można także uzupełnić swoją kolekcję. Są to punkty, które handlują monetami. W niektórych antykwariatach można spotkać stare zbiory sprzed kilku wieków. Klienci decydujący się na zakup monet od antykwariusza, mogą być spokojni o ich stan. Moneta tuż po jej nabyciu i oszacowaniu wartości jest pakowana w taki sposób, aby nie mogły jej zaszkodzić żadne czynniki zewnętrzne. Aby uniemożliwić fałszerstwo monety, antykwariaty stosują także specjalne, unikatowe folie z hologramem. Dlatego też transakcja dokonywana w tego typu punktach zawsze jest bezpieczna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz