Materiał Partnera

Jak działa ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Jak działa ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Każdy z nas słyszał o ubezpieczeniu samochodu, mienia czy mieszkania – wielu z nas korzysta z tego typu zabezpieczenia, dzięki czemu po nieprzewidzianym wypadku nie musi się tak bardzo stresować. Innym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie kredytu, bardzo często spotykane w kontekście kredytu hipotecznego. Na czym dokładnie polega tego typu ubezpieczenie?

W jakich przypadkach ubezpiecza się kredyt?

Korzystając z usług banków musimy być nastawieni na to, że prócz usługi, na której nam zależy, zaproponowane zostaną nam także dodatkowe rozwiązania. Wiele z nich pojawia się przy podpisywaniu umowy kredytowej.

Jeśli czujemy, że dodatkowe usługi są dla nas przydatne i spełniają nasze potrzeby, nie powinniśmy się wahać – najlepiej załatwić wszystko za jednym zamachem, otrzymując przy okazji korzystniejszą ofertę za korzystanie z pakietu.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że zakup jednego produktu nie obliguje nas do zakupu następnego, a oferta łączona nie jest jedyną dostępną. W przypadku kredytów hipotecznych doradca, z którym będziemy podpisywać umowę ma obowiązek zaoferować nam usługę „saute”, czyli bez żadnych dodatków.

Często jednak jest to nieopłacalne – bankom zależy na tym, byśmy skorzystali z jak największej liczby usług. Jedną z nich jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego, czy raczej: grupa tego typu ubezpieczeń. Niemal wszystkie z nich możemy wykupić u pośrednika ubezpieczeniowego, takiego jak Ewa Falkiewicz.

W jaki sposób ubezpieczany jest kredyt hipoteczny?

Kredyt można ubezpieczyć np. za pomocą ubezpieczenia pomostowego. Działa ono od momentu zawarcia umowy kredytowej do dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W tym okresie bank nie ma możliwości wyegzekwowania wpłat za pomocą widniejącego w księdze wieczystej zapisu o obciążającym je zobowiązaniu – potrzebuje zatem innego zabezpieczenia. Po podpisaniu ubezpieczenia pomostowego odszkodowanie wypłaci mu towarzystwo ubezpieczeniowe. Oczywiście my, jako kredytobiorcy, nadal będziemy musieli spłacić zaległą kwotę.

Innym ubezpieczeniem kredytu jest ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego. Jeśli mamy mniejszy wkład własny od wymaganego, takie ubezpieczenie pozwoli nam wziąć kredyt pomimo tego faktu. Za ubezpieczenie to zapłacimy kilkukrotnie, zwykle raz na 3‐5 lat, aż do momentu spłaty wymaganej części wkładu własnego. Minimalny udział jest stały i wynosi 15% – nie możemy zatem wziąć kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, nawet z tego typu ubezpieczeniem.

Innymi ubezpieczeniami związanymi z kredytem hipotecznym są ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie na wypadek pracy oraz ubezpieczenie samej nieruchomości.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz