Artykuł sponsorowany

Jak działa turbosprężarka?

Jak działa turbosprężarka?

Dziś trudno sobie wyobrazić współczesny, zmotoryzowany świat bez turbosprężarki. Urządzenie to stosuje się powszechnie w lotnictwie, samochodach ciężarowych i osobowych. To ta niewielka maszyna sprawiła, że cała motoryzacja rozwinęła się i przyspieszyła w prędkości „turbo”.

Jak to działa?

Turbosprężarka składa się z dwóch głównych elementów, tj. sprężarki oraz turbiny, osadzonych na wspólnym wale. Jej funkcją jest doładowanie silnika spalinowego albo kotła parowego. Turbina zasilana jest spalinami pochodzącymi z silnika, a powietrze sprężane przez sprężarkę zasila silnik.

Dzięki turbosprężarce do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza, co powoduje, że wzrasta moc napędu. Przez wiele lat powstawały różne wynalazki w branży motoryzacyjnej, które miały przede wszystkim ułatwić kierowcom życie oraz zapewnić im bezpieczeństwo na drodze. Turbosprężarka okazała się być elementem przełomowym dla całej motoryzacji.

Zastosowanie turbosprężarek

Turbosprężarki spotkamy dziś w prawie każdym pojeździe, jednak kiedyś stosowane były jedynie w ciężarówkach. Wiązało się to z ich dużą masą, silnik musiał udźwignąć i popchnąć ogromny ciężar. Turbosprężarka to umożliwiała. W przeszłości turbosprężarki emitowały ogromne ilości spalin, obecnie funkcjonujące przepisy, mówiące o ochronie środowiska, wymusiły na producentach zastosowanie urządzeń ekologicznych, co okazało się  zdecydowanie korzystne dla naszej planety.

Kolejnym etapem ekspansji turbosprężarek był ich montaż w autach osobowych. Początkowo były to samochody typowo sportowe, co miało zwiększać osiągi. Wszystkim znana jest popularna Formuła 1, tam właśnie króluje turbosprężarka. Z czasem również w zwykłych autach osobowych zaczęto wzbogacać układ o te urządzenia, znacznie zwiększające moc silnika.

Nie tylko motoryzacja, ale również lotnictwo korzysta z tego praktycznego wynalazku. Można sobie tylko wyobrazić, jak wielkiej mocy trzeba, by mógł wystartować ogromny, wielotonowy samolot. W jego napędzie stosuje się wielostopniowe doładowanie, gdzie pracuje kilka turbosprężarek ustawionych obok siebie. Efektem jest wyzwolenie niewiarygodnej siły, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa.

Co należy robić, by turbina zachowywała sprawność?

  • wymieniaj regularnie olej w silniku
  • używaj tylko oleju wysokiej jakości i sprawdzonej marki
  • nie tankuj na przypadkowych, podejrzanych stacjach
  • przy okazji wymiany oleju wymieniaj także jego filtr
  • w odpowiednich odstępach czasu sprawdzaj ciśnienie w układzie smarowania
  • wymieniaj regularnie filtr powietrza 
  • badaj szczelność układu kolektora ssącego powietrze
  • podczas długiej drogi nie wyłączaj od razu silnika, pozwól mu jeszcze chwilę popracować na postoju, na wolnych obrotach.

Magdalena Czachor-Radka to firma proponująca profesjonalną regenerację turbin. Kompleksowe usługi obejmują wymianę na nowe i oryginalne części. Zadzwoń i dowiedz się więcej!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz